Jaroslav SUŠKO & Kristián SABO
Prešov/Košice - Novinári pri víkendovom stretnutí s vrcholnými predstaviteľmi počas ústredných osláv Dňa Armády SR neobišli ani problém ďalšej existencie Vojenskej leteckej akadémie (VLA) v Košiciach. Táto v časoch svojho najväčšieho rozmachu a slávy mala okolo 2 200 ľudí. Školili sa tu piloti pre potreby bývalej československej armády, ale aj piloti z krajín Ázie a Afriky. Medzitým došlo k rozdeleniu Česko - Slovenska a aj početné stavy armád ČR a SR sa znižujú.
Za takejto situácie pretrvanie VLA v súčasnom stave je nereálne. „Naše požiadavky na letcov sa dajú ročne spočítať na prstoch jednej ruky. Je jasné a môžem to povedať s plnou zodpovednosťou, že potreba Armády Slovenskej republiky neuživí túto leteckú akadémiu," dal jasnú odpoveď minister obrany Jozef Stank a dodal, že vždy zdôrazňoval funkcionárom košickej leteckej akadémie, že sami musia vyvíjať také aktivity, aby dokázali jej životaschopnosť a opodstatnenie.
Životaschopnosť a opodstatnenosť VLA teraz záleží na vývoji medzinárodnej spolupráce. Či okolité krajiny, ktoré sú v podobnej situácii, si povedia, že prestíž košickej leteckej akadémie je taký veľký, že prestanú školiť svojich pilotov u seba a presunú ich výučbu do Košíc. „Bohužiaľ, rokovania zatiaľ tomu nenasvedčujú," poznamenal J. Stank.
Najďalej zatiaľ pokročili rokovania s Českou republikou, pre ktorú by bolo efektívne, keby časť výučby českých vojenských letcov prebiehala v Košiciach. Rokovania však ešte nepokročili tak ďaleko, aby sa dalo hovoriť o konkrétnostiach, ale šanca uplatniť českých študentov na košickej leteckej akadémii tu je. „V prípade, že sa nepreukáže životaschopnosť akadémie, bude sa musieť transformovať do nejakého iného typu, pretože my chceme zachovať vojenské vzdelávanie aj v modeli Armády 2010, ale s inými charakteristikami ako je doteraz. Tu nemôžu prevládať nostalgické pocity. Sme nútení chovať sa nanajvýš pragmaticky a racionálne," dodal minister.
Hovorca VLA Jozef Szilagyi má však na vec iný názor. Ako nám včera povedal, akadémia je životaschopná a má vo svete dobré meno. "Máme dostatok zahraničných študentov, ktorí sú zábezpekou prísunu finančných prostriedkov i fungovania Vojenskej leteckej akadémie. Robíme kroky, aby sme nezaspali dobu a aby aj v najbližšom čase u nás študovalo čo najviac študentov zo zahraničia. Akadémia má výbornú prestíž, veď sme už vyškolili veľa kvalitných pilotov. Všetko je založené na peniazoch, no keď porovnáme cenu za podobný výcvik aký je možné absolvovať u nás a v zahraničí je to nepomer. Práve na tom by sme chceli stavať, veď za 18-mesačný kurz pilota zaplatí záujemca napríklad v USA 1,2 milióna dolárov. U nás je suma za 5-ročné štúdium rovnaká, avšak v korunách," dozvedeli sme sa od hovorcu VLA.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.