vystúpení v 51 štátoch sveta. Na Slovensku sa od rozdelenia bývalého štátu objavila po druhýkrát. Červené šípy sršali sebavedomím, pričom si po krátkom vystúpení, pristátí a colnej kontrole našli chvíľu času aj na novinárske otázky. Vedúceho skupiny Andyho Offera (na snímke) sme sa opýtali, ako by komentoval výkon teroristov pri útoku na Svetové obchodné centrum v Spojených štátoch. Určite bol z hľadiska navigácie náročný, pričom piloti museli byť špeciálne školený na riadenie Boeingu.
"Nakoľko som aktívnym členom armády zastávam názor, že sa k týmto veciam radšej vyjadrovať nebudem."
Čakajú vás vystúpenia v Indii i Pakistane, teda pokiaľ nebudú zrušené, nemáte ako vojak nutkanie zalietať si aj nad územím Afganistanu?
"Nie, to v žiadnom prípade."
Poznáte lietadlá na ktorých lietajú slovenskí piloti, či Biele albatrosy?
"Vieme o nich veľmi málo. Zo skúseností, ktoré som nadobudol lietaním na strojoch typu Hawk som však nadobudol pocit, že sú to vynikajúce lietadlá na cvičné lety. Tlačíme ich do maximálnych limitov a môžem povedať, že väčšie problémy sme nemali."
Skúste porovnať akrobatickú skupinu Red Arrows s Bielymi albatrosmi.
"Často sme do styku s členmi košickej skupiny neprichádzali, videli sme však zopár ich ukážok. Máme však šťastie, že lietame na vynikajúcich lietadlách a máme možnosť sa venovať len tomu čo nás baví. Nič nás nerozptyľuje a navyše nás netrápia ani finančné problémy. Musím však zdôrazniť, že všetko je dané podmienkami v akých pracujeme. Ak by hociktorá skupina na svete mala podobné možnosti ako my, určite by dosahovala porovnateľné výkony, ba možno by nás aj predstihla."
Z vaších slov vyplýva, že ste do lietadiel Hawk doslova zamilovaný. Netúžite sadnúť si aj do iného stroja?
"Keby sme mali ako skupina možnosť pilotovať najmodernejší Hawk 100, boli by sme neskutočne radi. Ako aktívni piloti vzdušných síl učíme na týchto strojoch lietať našich žiakov a budúcich adeptov Red Arrows. To je pre nás dôležité."
Zaznamenali ste tragické udalosti v súvislosti s pôsobením skupiny?
"Žiaľ musím povedať, že áno. Mali sme päť nehôd a všetky v dôsledku chýb pilotov. V roku 1980 sme zaznamenali jedinú haváriu pri letovej ukážke. Piloti sa však v skupine striedajú, pretože každý rok vymeníme troch. Trvácnosť jedného je teda presne tri roky."
Prezraďte máte nejaký rituál pri zaraďovaní nových členov do skupiny?
"Je to skôr individuálny prices, ale každý kto príde musí vypiť veľký pohár mlieka v rekordne rýchlom čase."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.