zvýšiť na úroveň 1 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Návrh na rok 2002 predstavuje 0,7 percenta HDP. Legislatívna rada vlády včera posúdila návrh zákona o vysokých školách, ktorým sa bude na stredajšom rokovaní zaoberať vláda SR. Informoval o tom minister školstva SR Milan Ftáčnik na včerajšom seminári Reforma vysokého školstva na Slovensku pre 21. storočie organizovanom Ministerstvom školstva SR (MŠ SR) a Svetovou bankou.
Nový zákon umožní VŠ zabezpečiť si z mimorozpočtových zdrojov až 20 percent prostriedkov na svoju činnosť, dodal.
V roku 1990 študovalo na Slovensku 52 669 študentov interného a 9434 externého štúdia. O 10 rokov neskôr to bolo 90 446 internistov a 33 060 externistov.
Práve zákon o VŠ umožní podľa Ftáčnika ešte progresívnejší rast počtu študujúcich.
VŠ poskytujú miesto na štúdium pre 50 až 60 percentám stredoškolákov, uviedol podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš a dodal, že za najvzácnejší potenciál Slovenska považuje práve mladých vzdelaných ľudí. Ocenil tiež podiel Svetovej banky pri príprave zákona o VŠ na Slovensku.
"Citlivú a politickú" otázku zavedenia poplatkov za štúdium budú musieť podľa Ftáčnika rozhodnúť kompetentné orgány. Sociálny systém v SR nepovažuje za dostatočne efektívny, preto osobne so zavedením poplatkov váha. V súčasnosti majú možnosť dostať sociálne štipendium 2 percentá študentov, pôžičkou uspokoja ďalšie 4 percentá, dodal.
"Cieľom zákona je rozšíriť prístup k vzdelaniu a zároveň zvyšovať jeho kvalitu. Jeho hlavnou myšlienkou je orientácia na študenta," uviedol Ftáčnik. Zavedie sa systematické trojstupňové vzdelávanie - bakalárske, magisterské alebo inžinierske a doktorandské, zlepší sa systém akreditácie odborov a posilní sa autonómne postavenie VŠ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.