turbulencie v jej vnútri sú minulosťou. Informoval tiež, že Slovensko plne podporuje závery piatkového mimoriadneho summitu EÚ a chce byť užitočné v boji proti terorizmu.
"Využil som túto príležitosť, aby som informoval, že turbulencie sú už za nami, reforma verejnej správy je realitou, slovenská vláda je plne jednotná a máme všetky šance splniť naše ambície v prístupových rokovaniach," vyhlásil Dzurinda na brífingu po rokovaní s Prodim.
Šéf komisie toto ubezpečenie privítal a zdôraznil, že nasledujúce obdobie bude pre prístupové šance Slovenska strategické. "Dostal som ubezpečenie...Nedávny vývoj na Slovensku otvoril novú kapitolu, takže politická stabilita je zabezpečená do nasledujúceho septembra, teda do ďalších volieb. To je veľmi dôležité, nakoľko toto bude strategické obdobie," uviedol Prodi.
Vyjadril radosť nad "zásadným" pokrokom Slovenska a nad skutočnosťou, že rýchlosť prístupového procesu sa neznižuje, ale naopak zvyšuje. "Do budúcnosti som optimista," povedal Prodi.
Šéf EK odmietol špekulovať o vývoji v SR po budúcoročných voľbách v súvislosti s prieskumami verejnej mienky. "Voľby sú voľby a prieskumy sú prieskumy," vyhlásil s tým, že v priebehu roka sa veľa môže zmeniť. "Čo potrebujeme teraz, to je jeden rok stability," dodal.
Premiér Dzurinda v tejto súvislosti vyjadril presvedčenie, že aj podľa terajších prieskumov bude Slovensko schopné vytvoriť demokratickú a prointegračne orientovanú vládu. Vládna kríza sa podľa neho podarilo definitívne prekonať a po schválení tzv. kompetenčného zákona existuje dobrý potenciál pre ďalšiu spoluprácu so Stranou maďarskej koalície "nielen do nasledujúcich volieb, ale aj po nich". "Som si absolútne istý, že vláda je stabilná a že bude stabilná do volieb v septembri 2002," ubezpečil Dzurinda.
Prodiho tiež informoval, že Slovensko plne podporuje závery piatkového mimoriadneho summitu EÚ a akčný plán boja proti terorizmu. "Prijmeme tento akčný plán a urobíme všetko pre to, aby sme boli v boji proti terorizmu užitoční," vyhlásil premiér.
Dzurinda už požiadal zodpovedných ministrov, aby preskúmali možnosti implementácie tohto plánu, najmä či je možné ho zahrnúť do tvoriacich sa bezpečnostných a vojenských stratégií, ale treba vypracovať osobitný program boja proti terorizmu. Na budúci týždeň o tom rozhodne výbor pre národnú bezpečnosť.
"Budúce voľby sú v septembri budúceho roka, takže urobíme všetko pre to, aby sme mali šancu uzavrieť prístupové rokovania s Európskou úniou do konca júna alebo júla," povedal Dzurinda po rokovaní s komisárom EÚ pre rozšírenie Günterom Verheugenom v Bruseli.
Dzurinda si uvedomuje, že Slovensko musí kvôli splneniu tohto cieľa rokovania urýchliť, nevidí však žiadne veľké prekážky, pre ktoré by sa to nemalo podariť.
Verheugen slovenské ambície podporil: "Všetky problémy sú zvládnuteľné." Posolstvo z novembrovej hodnotiacej správy Európskej komisie bude podľa neho pre Slovensko priaznivé: môžeme to dokázať a dokážeme to.
Slovensko bolo podľa neho schopné dobehnúť pokročilejšie krajiny a je silným kandidátom na to, aby rokovania uzavrelo do konca roku 2002 a členom EÚ sa stalo v roku 2004.
Počas pracovného obeda sa premiér Dzurinda stretol so spravodajcom Európskeho parlamentu pre Slovensko Janom Marinusom Wiersmom a jednodňovú návštevu Bruselu ukončil schôdzkou s komisárom pre rozšírenie Günterom Verheugenom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.