Starosta New Yorku Rudolph Giuliani, ktorý vylúčil možnosť, že sa bude aj po tretíkrát uchádzať o post starostu tejto americkej metropoly, oznámil, že rodinní príslušníci vyše 6453 nezvestných od teroristických útokov z 11. septembra budú môcť od stredy tohto týždňa žiadať príslušné miesta o vydanie úmrtných listov.
Záchranári už dvanásť dní nenašli v ruinách nikoho, kto by bol útok teroristov prežil. Našli však 271 obetí, z nich 206 identifikovali.
Ruiny WTC sa pre turistov stali hlavnou atrakciou týchto dní. Turisti, ale aj obyvatelia mesta s fotoaparátmi a videokamerami sa snažia zvečniť ešte stále dymiace rozvaliny 110-poschodových dvojičiek, ktoré boli neodmysliteľnou siluetou New Yorku skoro 30 rokov.
Výťažok z benefičného galakoncertu hviezd šoubiznisu America: Tribute to Heroes (Pocta hrdinom) na pomoc pozostalým po obetiach teroristických útokov z 11. septembra dosiahol už viac ako 150 miliónov dolárov.
Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a Imigračná a naturalizačná služba (INS) zadržali, alebo zatkli v súvislosti s vyšetrovaním teroristických útokov z 11. septembra doteraz celkove 350 osôb. Informoval o tom minister spravodlivosti USA John Ashcroft. Podľa jeho slov pred členmi výboru pre spravodlivosť washingtonského zákonodarného zboru orgány USA pátrajú v tejto súvislosti ešte po ďalších 400 ľuďoch, od výsluchu ktorých si sľubujú užitočné informácie.
Otec Muhammada Attu, ktorý mal byť pilotom jedného z unesených Boeingov krátko pred jeho nárazom do veže Svetového obchodného centra, na tlačovej konferencii v Káhire informoval, že syn sa mu telefonicky ohlásil po ataku v USA tvrdiac, že je nevinný. Muhammad al-Amír Atta nedokázal uviesť, odkiaľ jeho syn telefonoval, ale predpokladá, že sa stal obeťou únosu a medzičasom už vraždy.
Pakistan včera znovu otvoril hraničný priechod Čaman na juhozápade krajiny, aby umožnil tisícom afganských utečencov vstup na pakistanské územie.
Afganské rodiny utekajú zo svojej vlasti z obáv pred blížiacim sa útokom zo strany USA.
Hranicu minulý týždeň Pakistan uzavrel pre všetkých Afgancov bez platných víz z obáv, že krajinu zaplavia utečenci.
V Iráne a Pakistane sa v súčasnosti nachádzajú približne dva milióny Afgancov, ktorí opustili krajinu kvôli takmer 30-ročnému konfliktu a nedávnemu katastrofálnemu suchu.
Taliban včera pohrozil odvetou proti každému, kto zaútočí na Afganistan, alebo kto bude pri takomto útoku pomáhať. "Každý, kto zaútočí, alebo bude napomáhať pri útoku, je našim nepriateľom a my proti nemu podnikneme odvetný útok," vyhlásil predstaviteľ talibanského ministerstva obrany v katarskej satelitnej televízii al-Džazíra.
Krátko predtým Saudská Arábia prerušila všetky kontakty s Talibanom kvôli poskytovaniu útočiska teroristom a "očierňovaniu islamu a povesti moslimov vo svete".
Po podobnom kroku zo strany Spojených arabských emirátov je tak jedinou krajinou, ktorá ešte v súčasnosti udržiava oficiálne kontakty s Talibanom, Pakistan.
Stredoázijská Kirgizská republika sa po Ukrajine, Turkménsku, Kazachstane a Rusku stala ďalšou bývalou sovietskou republikou, ktorá vyslovila súhlas s poskytnutím svojho vzdušného priestoru spojencom.
V Biškeku, hlavnom meste Kirgizska, o tom včera informoval prezident Askar Akajev. Jeho republika súhlasí nielen s humanitárnymi letmi nad svojím územím, ale aj s prípadnými letmi bojových lietadiel, ktoré sa zúčastnia na protiteroristickej operácii v Afganistane.
Súhlasu Kirgizska, ktoré má na juhu hranice s Tadžikistanom a Čínou, predchádzala oficiálna žiadosť americkej strany a konzultácie s partnerskými krajinami Spoločenstva nezávislých štátov.
Uzbekistan a Tadžikistan zatiaľ oficiálne svoj vzdušný priestor lietadlám USA a spojencom neposkytli, podľa neoficiálnych správ je to však len otázkou času. Obe republiky, ktoré majú spoločnú hranicu s Afganistanom, by mali spojencom poskytnúť nielen vzdušný priestor, ale aj niekoľko vojenských letísk, ktoré boli vybudované v dobách Sovietskeho zväzu.
Autor: New York/Quetta/Dubaj/Moskva (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.