predstavuje 10 až 17 percent z celkového ročného objemu zrážok. Oveľa častejšie sa budú v letných mesiacoch vyskytovať extrémne lokálne zrážky s následnými katastrofálnymi povodňami, na druhej strane jar, jeseň a zima budú "obdobím sucha". Nebezpečné otváranie nožníc sa prejaví aj rastom zrážok v horských a podhorských oblastiach v celom Karpatskom oblúku od Ukrajiny po Českú republiku, a ich rapídnym poklesom v nížinách. Podľa nositeľa prestížneho ocenenia Goldmanovej ceny za ochranu životného prostredia, hydrológa Michala Kravčíka z mimovládnej organizácie Ľudia a voda, zdrvujúca prognóza vyplýva z analýzy výsledkov dlhodobých pozorovaní a trendu klimatických zmien, ktoré sme v posledných desaťročiach zaznamenali.
Jednou z hlavných príčin je podľa ochranára devastácia povodí a vysušovanie zemského povrchu. "Ročne sa na Slovensku zabetónujú, odkanalizujú, či iným spôsobom vysušia desiťtisíce metrov štvorcových plochy, ktorá za normálnych okolností prijíma vodu. Vodohospodárske firmy len na hornom toku Torysy a v povodí riečky Svinka, ktorá si v roku 1998 vyžiadala 60 ľudských životov, preinvestovali na reguláciu tokov desiatky miliónov korún. Sú to vyhodené peniaze, pretože upravené korytá ešte viac znížili vodozdržnosť v povodiach. Reálnu hrozbu tragických záplav neodvrátili, len ju premiestnili z horných tokov nižšie," argumentuje Kravčík.
Podľa jeho názoru zakrývanie očí pred neblahými dôsledkami vysušovania môže viesť k fatálnej globálnej katastrofe. "Keď sa nespamätáme, o desať rokov budeme svedkami nekontrolovateľných klimatických zmien a ešte v prvej polovici tohto storočia zažijeme globálny kolaps," varuje Kravčík.
Východisko vidí v celoplošnej revitalizácii povodí a v zastavení vysušovania, ktoré by malo dostať legislatívny rámec v pripravovanom zákone o vode. Ako uviedol, súčasná vláda však varovania neberie vážne: "Namiesto revitalizácie povodí a alternatívnych riešení sa údajne snaží znovu oprášiť projekt výstavby vodárenskej nádrže Tichý Potok, ktorý predchádzajúca vláda pozastavila," tvrdí Kravčík.
Podľa Kravčíka medzinárodné koncerny sa snažia ovládnuť vodné zdroje, dostať ich pod kontrolu a namiesto toho, aby časť svojich ziskov investovali do komplexnej ochrany vodných zdrojov, používajú ich na ďalšie megaprojekty, ktorými chcú tieto zdroje exploatovať.
"Máme indície, že aj na Slovensku chce vodné zdroje ovládnuť istý zahraničný koncern," upozorňuje Kravčík. Podľa jeho vyjadrenia ide o nadnárodnú spoločnosť, svetového výrobcu nealkoholických nápojov, jej názov však zatiaľ nechcel konkretitzovať.
"To, čo spieva Jožo Ráž, je realita voda nás drží nad vodou. Už teraz je v mnohých častiach sveta strategickou surovinou. Podľa prognózy OSN v roku 2025 budú tri miliardy ľudí na Zemi bez vody, a teda bez potravín. Nedostatok vody na Zemi zákonite povedie k obrovským sociálno-ekonomickým otrasom a nedá sa vylúčiť, že aj k vojnovým konflikom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.