Stará tehelňa a určenie nájomného. O obsahu schvaľovanej správy sme vás už informovali, v skratke ho však pripomíname.
Základným kritériom pre poskytnutie bytu je, že mesačný príjem nájomcu a osôb, ktoré s ním bývajú v jednej domácnosti nesmie prekročiť trojnásobok životného minima. Byty na tehelni majú byť poskytnuté formou byt za byt pre nájomcov z ulíc Sabinovská a Majakovského, kde je vydané rozhodnutie Okresného úradu životného prostredia v Prešove. Ďalej na základe právoplatného rozsudku okresného súdu týkajúceho sa neplatičov. V správe sa uvádza, že u sedemnástich užívateľov bytov sú nedoplatky na nájomnom vo výške od desaťtisíc do dvestotisíc korún. Tretím kritériom je, že byt môže byť pridelený uchádzačom, ktorý sú v súčasnosti ubytovaný v azylovom dome. Posledné kritérium je návrh sociálnej a bytovej komisie pre iných záujemcov. Výška nájomného je stanovená na osemsto korún mesačne, teda 1,42 percenta z obstarávacej ceny bytu. Pre porovnanie, v súčasnosti je nájomné na Sabinovskej a Majakovského štyristo až päťsto korún.
Poslanecké kluby v MsZ sa pred schvaľovaním tejto správy evidentne dohodli. Svedčí o tom fakt, že v rozprave nevystúpil žiaden poslanec. Výnimkou je len nezávislý Ivan Benko, existuje však len málo bodov, ku ktorým sa on ešte nevyjadril. „Stará tehelňa - moja srdcová záležitosť," začal svoj príspevok, v ktorom sa pýtal, či bola v starých nájomných zmluvách s obyvateľmi zo Sabinovskej a Majakovského „formulácia o udržiavaní starostlivosti o byt". Ako je totiž známe, spomínané obytné domy sú zdevastované. Preto Ivan Benko požadoval, aby okresný úrad vo vydanej správe „uviedol, kto sa dopustil devastácie bytov a kto je za to zodpovedný".
Predložil aj návrh, aby kritériá pre uchádzačov o byt, ktoré sme spomínali vyššie, boli uvedené presne v opačnom poradí. Otvoril aj otázku dražieb bytov. „Rozmýšľam nad tým, či by sme sa na mestskom úrade nemali pozrieť na to, či by nebolo za hodno dražiť byty."
Na jeho slová, ako sme už uviedli, poslanci nereagovali. Zareagoval len primátor Juraj Kopčák, ktorý uviedol, že otázka dražieb bytov nie je nová. „Jednoducho v prešovskom mestskom zastupiteľstve nie je vôľa prijať takýto postup."
Poslanci MsZ správu schválili bez zmeny, pričom za bolo 40 poslancov (vrátane Benka), nikto nebol proti a zdržali sa dvaja. Predseda poslaneckého klubu SDĽ Václav Kohlmayer známy svojim kritickým postojom voči výstavbe bytov na tehelni, pred hlasovaním „demonštratívne" odišiel na chodbu a iba pošepol: „Nemôžem o tom hlasovať."
Bez rozpravy a bez zmien prijalo MsZ aj doplnok k štatútu fondu pre zabezpečenie náhradných bytov, ktorý sa týka druhej etapy výstavby Nábrežnej komunikácie. V súvislosti s potrebou vybudovania protihlukovej bariéry je, ako uvádza schválený materiál, potrebné asanovať časť rodinného domu v súkromnom vlastníctve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.