(na obr.), ale zároveň dodáva: „Čo sa týka sociálneho aspektu je možno dobrý, ale nie do súčasných reálnych podmienok života." K takémuto tvrdeniu ho vedie skutočnosť, že ich okres vyčnieva medzi ostatnými okresmi v Prešovskom kraji v čerpaní štátnych dávok. Napríklad zákon umožňuje vyplatiť žiadateľovi 250 tisíc korún na bezbariérovú úpravu bytu. Túto sociálnu dávku začali vyplácať v minulom roku a za celý rok poskytli v okrese tento príspevok vo výške ani nie 3,5 milióna korún. Lenže v tomto roku už vyplatili v rámci tohoto príspevku cez 10 miliónov korún a rok zďaleka nie je ešte ukončený.
Problém I. Pribula vidí v tom, že mnohí ľudia zneužívajú liberálnosť zákona. Už teraz odbor sociálnych vecí eviduje okolo 6 700 žiadosti o posúdenie zdravotného stavu, kvôli čomu je enormne preťažené posudkové oddelenie, kde museli zvýšiť stav pracovníkov zo štyroch na sedem.
Aj obidvaja posudkoví lekári majú problémy spracúvať návrhy na posudky. Žeby zdravotný stav obyvateľstva okresu Vranov nad Topľou bol až taký zlý? I. Pribula sa nazdáva, že tu ide skôr o špekulácie určitých skupín ľudí: „Vykonávame teraz kontroly vyplatených dávok na prestavbu bytov, lebo jej vyplácanie začalo naberať enormné rozmery. Máme aj také prípady, že žiadateľa o príspevok, ktorý podľa lekárskeho nálezu je odkázaný na barly, nájdeme v montérkach pracovať. Vtedy barly nepotrebuje. Ak, tak možno len na okrasu." Stáva sa, že skôr, ako sa vyčerpá vyplatená štátna dávka, žiadateľ zomrie. Čo ďalej? Zákon s takouto eventualitou proste neráta.
OÚ vo Vranove nad Topľou okrem spätných kontrol využitia vyplatených prostriedkov pristúpil k sprísneniu podmienok ich poskytovania. Hoci to zákon o sociálnej starostlivosti nevyžaduje, z vlastnej iniciatívy napríklad rozhodol, že pri žiadosti o príspevok na bezbariérovú úpravu bytov nevydá rozhodnutie skôr, než ich stavbár neposúdi podľa stavebných noriem nutný rozsah prác. Oveľa väčšiu spoluprácu čakajú aj s krajským posudkovým lekárom. „A najmä spoluprácu v kontrolnej činnosti. Mnohokrát sme aj rozhorčení, lebo často sú naše rozhodnutia o krátení či neposkytnutí dávky zrušené alebo zmiernené. Pritom sa vyskytujú prípady, ako napríklad, že babka, ktorá mala pre bezvládnosť pridelenú opatrovateľku, tak ju kontrola našla s čakanom rozkopávať betón," podotkol I. Pribula. Zdá sa mu, že v čase, kedy zdravotníctvo zápasí s problémami v základných veciach, tak v sociálnej oblasti sa správame až veľmi nadštandartne. „Ten zákon je dobrý, ale do podstatne vyspelejšej spoločnosti," uzavrel tému prednosta OÚ vo Vranove nad Topľou Igor Pribula.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.