súčasnosti návrh v pripomienkovom konaní a do pléna by mal byť predložený v októbri. Jozef Kužma verí, že tento zákon bude schválený do konca roka a od 1. 4. 2001 nadobudne účinnosť.
„Ak nebude dostatočne jasný a priehľadný, občan nikdy neuverí, že funkcionár, ktorý narába s jeho financiami koná v jeho prospech podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a nie zo zištných dôvodov," hovorí poslanec Kužma o navrhovanom zákone, ktorý má podľa jeho slov aj opačnú stranu mince, ktorou je fakt, že verejný činiteľ sa bude môcť zákonnou cestou zbaviť prípadných nepravdivých podozrení.
Zákon o konflikte záujmov má podľa Kužmových slov v britskom parlamente šesťstoročnú tradíciu. U nás nadväzuje na zákony z rokov 1992 a 1995, ktoré však nie sú dostatočné. Napríklad zriadený parlamentný výbor pre konflikt záujmov nemá právo vyšetrovacieho výboru a rieši problémy až ex post. „V novom návrhu je prvýkrát definovaný štátny i verejný záujem, štátna služba a verejná služba," konkretizuje Jozef Kužma.
Predkladanie majetkových priznaní verejných činiteľov sa má podľa návrhu zákona o konflikte záujmov vzťahovať na „osoby žijúce v jednej domácnosti".
Okrem iného je v návrhu tiež zakotvené, že funkcia starostu alebo primátora je nezlučiteľná s postom poslanca národného, prípadne regionálneho parlamentu. Na rozdiel od terajších právnych noriem je v spomínanom návrhu zakotvený aj bod, podľa ktorého ak po upozornení funkcionár do tridsiatich dní neodstráni konflikt záujmov, môže byť buď odvolaný, alebo zbavený poslaneckých výhod. Nový zákon my mal, podľa slov J. Kužmu, „garantovať priehľadnosť a transparentnosť všetkých štátnych funkcionárov, ale i riaditeľov štátnych podnikov a iných verejných činiteľov".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.