prírody však boli zásadne proti. Primátor mesta Štefan Kubík vtedy tvrdil: "Potrebné je preriediť park, skultivovať prostredie, urobiť ho estetickejším a bezpečnejším. Je v ňom množstvo chorých stromov a kŕdle vrán hniezdiacich v prerastených korunách stromov bránia ľuďom v pohybe pod nimi. Navyše, v jeho zákutiach sa grupujú rôzne živly, ktorých prítomnosť znepokojuje návštevníkov železničnej stanice." Na výrub stromov je najvhodnejšie obdobie tzv. vegetačného kľudu. To jarné sa nepodarilo stihnúť vďaka viacerým nesúhlasným stanoviskám zainteresovaných orgánov ochrany prírody. Od pondelka budúceho týždňa sa začína jesenné obdobie vegetačného kľudu a popradská radnica znova stupňuje svoje aktivity.
"Projekt na rekonštrukciu pristaničného parku sme predložili na posúdenie odboru životného prostredia Okresného úradu (OÚ) v Poprade. Prirodzene, zohľadnili sme pripomienky spred niekoľkých mesiacov. Znížili sme počet stromov, ktoré chceme vyrúbať. Presne definujeme, koľko drevín vysadíme ako náhradu za odstránené stromy," povedala nám vedúca odboru výstavby a životného prostredia Mestského úradu v Poprade Jana Homová. Podľa nej, stromy ktoré sa plánujú vyrúbať boli vybraté na základe dendrologických vyšetrení. Mnohé z nich sú choré, ďalšie zase rastú v tieni iných v podraste. Podľa nového projektu sa navrhovaný počet stromov na odstránenie znížil zhruba na dve stovky, ktoré by sa mali odstraňovať v troch etapách. Tá posledná by mala prísť na rad až po desiatich rokoch od začiatku rekonštrukčných prác.
I keď na jar akcia stroskotala na tom, že mesto negarantovalo náhradnú výsadbu, nejde len o ňu samotnú. "Musíme nájsť rozumné riešenie čo vyrúbať, čo vysadiť, v akom počte a akej kvalite. Zrejme rozhodujúcu váhu bude mať stanovisko Správy Tatranského národného parku (TANAP-u), ktorá je zo zákona ustanovená za odborný orgán ochrany prírody," informoval nás vedúci odboru životného prostredia Okresného úradu v Poprade Michal Pitek. Ako sme sa dozvedeli od riaditeľa Správy TANAP-u Tomáša Vančuru, táto organizácia nemá záujem zdržiavať rekonštrukciu popradského parku. Striktne však bude trvať na tom, aby nedošlo najprv k likvidácii parku a potom k zúfalej snahe o jeho opätovné oživenie. "Pristaničný park je významným krajinárskym prvkom v intraviláne mesta. V pôvodnom projekte chýbali odpovede na zásadné otázky typu ako bude mesto postupovať ďalej po vyrúbaní stromov," konštatoval pre náš denník dendrológ z Liptovského Mikuláša Juraj Burgan.
Čo však je najzaujímavejšie, hoci vedenie Popradu sa usiluje o rekonštrukciu parku, zatiaľ na ňu nemá finančné prostriedky. "Kľúčovým bude schvaľovanie rozpočtu mesta na budúci rok. Ak sa však začne územné konanie, s rúbaním začneme už pred tohtoročnou zimou," uviedla na záver J. Homová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.