komunálneho odpadu boli najdôležitejšími bodmi včerajšieho valného zhromaždenia taliansko-mestskej akciovej spoločnosti KOSIT.
Mesto Košice má v spoločnosti 34-percentný podiel,zahraničný investor z Talianska ovláda 51 percent a súkromná spoločnosť HOOCH z Košíc zvyšných 15 percent. Mesto vložilo do spoločnosti hnuteľný a nehnuteľný majetok Technických služieb, zvyšných vyše 5é miliónov muselo vyplatiť v hotovosti. Technické služby, s. r. o. sú v súčasnosti v likvidácii, drvivú väčšinu pracovníkov prevzala spoločnosť KOSIT.
Ako sme sa po skončení valného zhromaždenia dozvedeli, vo funkcii predsedu predstavenstva nahradil námestníka primátora Jozefa Filasa Vander Maranini (na snímke), podpredsedami sa stali Sergio Brandani a Jozef Filas, členmi poslanec mestského zastupiteľstva Jozef Halász, Ladislav Belanský, Franco Tonelli a Luigi Ciabuschi.
Podľa slov predsedu predstavenstva Vandera Maraniniho je zloženie predstavenstva už definitívnym a nebude sa meniť. "Dozorná rada bude pozostávať z deviatich členov, z toho troch nominujú zamestnanci na najbližšom valnom zhromaždení, ktoré sa uskutoční o dva týždne vo Verone," vysvetlil Maranini. Valné zhromaždenie sa okrem personálnych záležitostí zaoberalo aj rozšírením predmetu činností spoločnosti KOSIT, pričom k zneškodňovaniu a zberu odpadov, čistenia a zimnej údržby pribudli aj práce súvisiace s verejnou zeleňou.
Najdôležitejšou témou však nepochybne bolo konkretizovanie ďalších krokov spoločnosti vedúcich k rekonštrukcii spaľovne, ku ktorej sa talianski investori zaviazali v tendri i spoločenskej zmluve s mestom. "V súčasnosti pripravujeme projekt rekonštrukcie, naši odborníci zhodnocujú výber vhodného typu turbíny. Chceme vyrábať elektrický prúd transformáciou pary, aby sme boli nielen sebestační pri prevádzke spaľovne, ale aby sme mohli túto vyrobenú elektrickú energiu aj predávať. Rozhodujeme sa aj pri výbere vhodnej technológie pre košickú spaľovňu, bez ohľadu na to, pre čo sa rozhodneme, garantujeme, že po rekonštrukcii bude spĺňať nielen slovenské, ale aj európske normy v oblasti životného prostredia," informoval ďalej predseda predstavenstva Vander Maranini.
Ako ďalej uviedol, rekonštrukcia spaľovne si vyžiada investície vo výške približne 850 miliónov korún.
"Uzavreli sme zmluvu s Uni Kreditom Poľnobanky, ktorá sa zaviazala, že bude financovať investičné aktivity spoločnosti Kosit. Peniaze neprídu naraz, pôjde o postupnú investíciu podľa našich potrieb. Keď budeme mať projekt pripravený, okamžite začneme s realizáciou. V súčasnosti sa robí mimoriadna údržba na prevádzke K2 v spaľovni, aby bola pripravená, keď sa odstaví K1 a začne s rekonštrukciou." Na otázku, či bude mať výška investícii vplyv na zvyšovanie cien za zneškodňovanie a zvoz komunálneho odpadu pre občanov, V. Maranini reagoval: "V našom záujme je, aby občania platili, čo najmenej. Čím sú ceny nižšie, tým širší je trh. Bezprostredne nepredpokladám podstatné zvýšenie týchto poplatkov."
Zástupcovia talianskych investorov prechodne bývajú v Košiciach, na rozdiel od manažérov U. S. Steelu, ktorí zo začiatku nemali potrebné pracovné povolenia, majú všetky náležitostí v poriadku.
A čo im v Košiciach chýba? "Špagety a parmezán si vozíme z Talianska. Ešte sme sa nemali čas poobzerať po košických reštauráciach. Cítime sa v Košiciach dobre, našli sme tu dobrých spolupracovníkov aj v KOSITe aj na radnici. Dúfam, že o niekoľko mesiacov budeme môcť pozvať novinárov do firmy a ukázať vám výsledky našej práce, aby ste mohli podať ďalej k občanom mesta," s úsmevom dodal Vander Maranini.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.