keď som sa s ňou pomiloval, chcela, aby som jej zaplatil. Keď zistila, že ich nikto z nás troch nemá, začala vrieskať," snažil sa zbaviť akejkoľvek viny 17-ročný Erik, ktorý včera predstúpil pred senát Okresného súdu Košice II. Spolu s ním sedeli na trestnej lavici aj jeho rovesníci Štefan a Ondrej. Trojlístik Košičanov prokurátor obžaloval z trestného činu znásilnenia v jednočinnom súbehu s vydieraním.
Bol máj, mesiac lásky, možno preto sa ho mládenci unudení ničnerobením, rozhodli využiť na sexuálne radovánky. To, čo urobili, je však na hony vzdialené nielen láske, ale citom vôbec. Podľa obžaloby prokurátora sa 27. mája tohto roku dohodli, že sa pomilujú s Kristínou M. Ondrej ju vylákal z domu a potom ju všetci traja ťahali do poľa, kde sa nachádzala opustená kôlňa. Zatiahli ju dnu pod hrozbou, že jej ublížia a aby videla, že nežartujú, Štefan jej priložil na brucho lovecký nôž. Darmo sa vzpierala, bránila a pokúšala sa odísť. Pod hrozbou, že ak ich "nevyhoní", budú ju v kôlni držať až do rána, musela ukojiť jedného po druhom rukami. Nasledovala facka, čo jej uštedril Štefan, ktorému sa opäť s pomocou dýky podarilo Kristínu zastrašiť a prinútiť k tomu, aby si ľahla na zem. Stiahol z nej šuštiaky, dýkou rozrezal tričko a podprsenku a potom ju znásilnil. Erik s Ondrejom tam stáli, pozerali a čakali, kedy prídu na rad. Prvý z nich sa naozaj dočkal, ale len čo si ľahol na plačúcu Kristínu, vtrhli do kôlne pracovníci poriadkovej služby SOBOS.
Štefan, ktorý na úvod pojednávania sa snažil presvedčiť senát, že išlo len o srandu, nakoniec priznal, že Kristínu znásilnil. "Bolo to tak, že ja som s ňou chcel súložiť, ale ona nechcela. Mal som pri sebe nožík, čo som si požičal a zabudol som ho vrátiť. Keďže sa bránila a nechcela ísť do kôlne, začal som ním pred ňou šibrinkovať… Tričko, čo mala oblečené, si potrhala sama a ja som jej potom nožom rozrezal podprsenku, lebo sa ešte vždy bránila a plakala…" vyšiel s farbou von Štefan. Jeho spoluobžalovaný Erik využil svoje právo a odmietol vypovedať, čo bol dôvod na prečítanie jeho výpovede z prípravného konania.
"Na Ulici Podjavorinskej som sa v ten večer stretol so Štefanom. Povedal, že čaká na Kristínu, že ju chce vylákať do poľa, do nejakej búdy. Dlho však nechodila a tak za ňou poslal Ondreja. Keď s ňou prišiel, odmietla ísť s nami a tak sme ju chytili za ruky a ťahali do poľa a do tej búdy. Ja s Ondrejom sme vyšli na potrebu, a keď sme sa vracali späť, počuli sme, že Kristína plače. Vošli sme dnu a videli, ako ju Števo núti, aby ho 'vyhonila'. Nechcela, ale jej dal facku a potom, keď ho nakoniec poslúchla, jej prikázal, aby to urobila aj nám. Potom som ešte videl, ako spolu súložili, i to, že Kristína plakala. Chcel som ju aj ja, ale nedostal som sa k tomu, lebo nás vyrušila poriadková služba," uviedol pred vyšetrovateľom Erik. Ani on nepoprel, že skôr, ako Ondrej priviedol Kristínu, dohodli sa všetci na tom, že ak sa bude vzpierať, tak ju znásilnia.
Hovorí Ondrej: "Ja som sa bicykloval, keď ma zavolali Števo s Erikom, aby som šiel zavolať Kristínu, ktorá je moja susedka. Povedali, že nie je doma, ale u kamaráta K. a že keď to urobím, budem z toho niečo mať. Šiel som za ňou a povedal som jej, že ju volá domov mama, aby prišla k decku. Odišla so mnou, ale keď zistila, že chceme, aby s nami išla do poľa, začala sa vzpierať. Museli sme ju ťahať, potom šla sama, ale dnu do tej búdy sme ju zasa ťahali. Števo mi dal do ruky nôž a ja som sa s ním pohrával, kým on bil Kristínu po ušiach a rozrezal jej podprsenku. Ona plakala, kričala, prečo ju bije, keď vie, že má muža a dá len jemu… Vtedy jej dal facku, musela si ľahnúť a on to s ňou začal robiť. Hovoril som mu, či ju nešanuje, že leží holá na zemi," opísal okolnosti znásilnenia vydatej ženy Ondrej. Necítil sa vinný, a "pochválil" sa aj tým, že keď si na príkaz Števa stiahli s Erikom nohavice, aby ich Kristína "vyhonila", kopol do nej, lebo ju ľutoval, že má doma deti.
Žena, ktorú tí traja uvedeným spôsobom zneuctili, na pojednávanie neprišla. Všetko nasvedčuje tomu, že sa bojí príbuzných obžalovaných, ktorí sa jej vyhrážali a snažili sa ju ovplyvniť, aby zmenila výpoveď. A nielen to, ako vyplynulo z výpovede znalkyne, pri psychologickom vyšetrení Kristína uviedla, že ju sestra jedného z obžalovaných v súvislosti s tým dokonca kopla do brucha. Že k takému incidentu naozaj došlo, potvrdil pred súdom svedok Ludvik Š.: "Sedel som v kancelárii, keď som počul výkrik. Podišiel som k oknu a pred budovou som zbadal skupinu chlapcov a ženu, ktorá napadla tam prítomnú ďalšiu ženu. Najprv ju ťahala za vlasy a potom kopla do brucha. Vybehol som von urobiť poriadok, vykázal som ich odtiaľ. To, že napadnutou ženou bola poškodená z prejednávaného prípadu znásilnenia, som sa dozvedel až neskôr."
Zo záverov znalkyne z odboru psychológie, ktorá vyšetrila obžalovaných i zneuctenú Kristínu, vyplynulo, že všetci majú podpriemerný intelekt a sami k sebe sú nekritickí. Štefan má tendenciu zvaľovať vinu na druhých, skresľovať údaje o sebe a meniť výpoveď vo svoj prospech. Erik a takisto Ondrej majú sklony vylepšovať svoj imidž a sú ľahko ovplyvniteľní inými. Znalkyňa nevylúčila ani zmenu výpovede Kristíny, a to zo strachu a pod vplyvom vyhrážok príbuzných obžalovaných. Či sa tak stane, ukáže ďalšie pojednávanie, na ktorom by mala dostať slovo zneuctená žena.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.