Niekoľko tisícok demonštrantov včera podpálilo opustenú budovu veľvyslanectva USA v afganskej metropole Kábul.
Arabská satelitná televízia al-Džazíra v priamom prenose odvysielala zábery, na ktorých bolo vidieť dym stúpajúci z ambasády. Podľa svedkov a reportérov, ktorí zostávajú v Kábule, časť davu prenikla do komplexu a podpálila niekoľko automobilov. Oheň sa neskôr rozšíril aj na budovu. Americká diplomatická misia pôsobenie v Kábule ukončila v roku 1996, keď sa Kábul dostal pod kontrolu fundamentalistického islamského hnutia Taliban. Na miesto prišli požiarnici, ktorí začali oheň hasiť. Bezpečnostné sily demonštrantov z priestorov bývalej ambasády vytlačili a protestná akcia sa po niekoľkých hodinách skončila pokojne. "Nech žije Usáma. Preč s Amerikou. Každý, kto podporuje Ameriku, je zradca," skandoval dav.
Neznámi útočníci včera v pakistanskom meste Karáčí hodili ručný granát medzi odporcov terorizmu, ktorí sa pripravovali na verejné zhromaždenie.
Pri incidente v hlavnom parku mesta utrpelo zranenie minimálne 12 osôb, jedna z nich je podľa polície v kritickom stave. Okrem granátového útoku sa niekoľko stoviek prítomných osôb stalo terčom streľby, pri ktorej boli zranení najmenej traja ľudia. Predpokladá sa, že útočníkmi boli islamistickí radikáli.
Americký minister spravodlivosti John Ashcroft varoval, že niekoľko pravdepodobných komplicov aktérov teroristických útokov spred dvoch týždňov má osobitné vodičské oprávnenia na prevoz toxických látok.
Najnovšie varovanie prichádza v okamihu, keď Federálny úradu pre vyšetrovanie (FBI) informoval regionálne a štátne úrady, aby boli v pohotovosti pre prípad podozrivého použitia práškovacích lietadiel alebo nákladiakov určených na prevoz nebezpečného materiálu.
Technici v utorok strhli zvyšky južnej veže newyorského Svetového obchodného centra (WTC). K tomu kroku pristúpili, aby zmenšili bezpečnostné riziko pri pátracích a čistiacich prácach.
Primátor New Yorku Rudolph Giuliani v tejto súvislosti povedal, že veľká časť zvyškov budovy sa zachová pre prípadné použitie na pamätníky obetí útokov z 11. septembra. Záchranári vytiahli z ruín mrakodrapových dvojičiek, ktoré sa zrútili po tom, ako do nich vleteli únoscovia dvoch plne natankovaných civilných lietadiel, 279 mŕtvych tiel. Podľa odhadov je po tragédii nezvestných a pravdepodobne mŕtvych 6398 ľudí.
Zvyšky oceľového priečelia južnej veže sa týčili do výšky niekoľkých desiatok metrov na mieste, kde kedysi stála dvojica 110-poschodových budov.
Pakistan neotvorí svoje hranice pre afganských utečencov utekajúcich z krajiny kvôli obavám z pripravovaného útoku USA. Poskytne však útočisko tým, ktorí ilegálne prekročia jeho hranice.
Ako uviedol guvernér Severozápadnej pohraničnej provincie Iftikar Husajn Šáh, úrady neumožnia vstup utečencov na pakistanské územie z dvoch dôvodov - po prvé preto, lebo afganská Severná aliancia, ktorá je v opozícii proti vládnucemu fundamentalistickému hnutiu Taliban, otvorene kritizuje Pakistan; po druhé preto, lebo Taliban pohrozil následkami v prípade jeho napadnutia.
Utečenecké tábory budú preto podľa Iftikara Husajna Šáha určené pre tých, ktorým sa podarí nejakým spôsobom nelegálne dostať do krajiny, pretože o tých sa Pakistan bude "musieť nejako postarať".
Prijatím Rezolúcie č. 9228 "Demokracie čelia terorizmu" Rada Európy na včerajšom rokovaní Parlamentného zhromaždenia (PZ RE) ostro odsúdila medzinárodný terorizmus a teroristický útok na Spojené štáty.
Spojené štáty americké včera na schôdzke ministrov obrany v Bruseli nepredložili spojencom z NATO dôkazy o tom, že teroristické útoky v New Yorku a vo Washingtone 11. septembra zorganizoval Usáma bin Ládin, ani nepožiadali o konkrétnu pomoc v boji proti terorizmu. Námestník amerického ministra obrany Paul Wolfowitz svojich kolegov informoval, čo chce Washington urobiť v boji proti terorizmu a požiadal ich, aby sa pripravili na dlhú a koordinovanú kampaň. "Pán Wolfowitz neprišiel, aby o niečo žiadal, skôr aby nás informoval," povedal novinárom počas rokovania nemenovaný predstaviteľ NATO.
Vojenská akcia je len jednou z možností kampane proti terorizmu, nie však najdôležitejšou. "Nemôžeme očakávať, že porazíme terorizmus výlučne vojenskou cestou," uviedol predstaviteľ, podľa ktorého sa nebude konať žiadna druhá Púštna búrka, ako sa pred desiatimi rokmi nazývala kampaň USA v Iraku.
Podľa amerických zdrojov Wolfowitz včera zdôraznil najmä výmenu spravodajských informácií, potrebu zastaviť finančné transakcie teroristických skupín a spoluprácu v logistickej oblasti, a hovoril o nutnosti vytvorenia viacerých svetových koalícií proti terorizmu.
Spojenci diskutovali aj o možnosti vytvoriť vlastnú protiteroristickú jednotku vnútri aliancie, ktorú navrhlo Holandsko. Všetky krajiny bezvýhradne potvrdili svoju solidaritu a podporu USA.
Autor: Kábul/Karáčí/Washington/New York/Péšavar/Štrasburg (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.