priebehu najbližších desiatich rokov do rozvojových projektov. Kam bude smerovať časť z celkového objemu investícií vo výške 35 miliárd amerických dolárov, o tom informovali novinárov zástupcovia U. S. Steel Košice na čele s prezidentom Johnom Haraldom Goodishom.
Väčšina prostriedkov bude smerovať do zlepšenia systému produkcie výrobkov s vyššou pridanou hodnotou, ďalšie poputujú na zlepšenie infraštruktúry a do environmentálnych projektov. V pondelok spoločnosť U. S. Steel oznámila začiatok záverečnej fázy projektu expanzie pocínovne reprezentujúceho celkový objem 6,7 miliardy korún. V tejto fáze projektu pribudne nová moderná kontinuálna žíhacia a elektrolytická pocínovacia linka, čím sa zvýši kapacita výroby pocínovaných plechov na 340-tisíc ton ročne. K spusteniu prevádzky by malo dôjsť začiatkom roku 2003.
"Kľúčovými projektmi pre roky 2001 až 2003 je jednak rozšírenie kapacity výroby pocínovacích plechov, potom vákuovanie ocele v Oceliarni I, odprášenie spekacích pásov a štvrtým projektom je rekonštrukcia a modernizácia vodného hospodárstva teplej valcovne," uviedol viceprezident pre technológiu John W. Pavia.
Medzi kľúčové projekty v tomto roku patrí šrotové hospodárstvo, zvýšenie výkonu narážacej pece na závode Teplá valcovňa, environmentálna skládka odpadového materiálu, modernizácia benzolovej práčky a radiátorovne. Ďalšími v rade plánovaných investícií sú projekty týkajúce sa pozinkovacej linky číslo tri, linky na dynamo plechy č. 3, výmeny nádoby na Oceliarni č. 1 a kyslikárne č. 9. Celkove plán investícií pre tento rok predpokladá objem 2,7 miliardy korún.
Prezident J. H. Goodish sa vyslovil aj na adresu ľudského potenciálu. "S kvalitou práce našich inžinierov sme spokojní, pracujú však pomalšie, ako sme na to boli zvyknutí v Amerike," uviedol.
Na otázku, ako tragické udalosti uplynulých dní v USA ovplyvnia oceliarenstvo a samotný U. S. Steel Košice, odpovedal, že pokiaľ sa nič nezmení, konkrétny dopad bude možné presnejšie špecifikovať až o zhruba tri mesiace. Cena výrobkov na svetových trhoch však už beztak poklesla v porovnaní so začiatkom tohto kalendárneho roka o 40 až 50 dolárov za tonu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.