keď prešli celé mesiace, k naplneniu hrozieb nedošlo. Keďže nedávno obmedzil Vodárenský závod v Čadci dodávky vody do miestnej nemocnice, zaujímalo nás, či podobné riešenie nezvažujú aj košickí vodári.
"Skúšali sme všetko možné, ale so zdravotníckymi zariadeniami sa jednoducho nedá pohnúť. Odstaviť ich od vody úplne nemôžeme a takisto sme zatiaľ nepochodili ani v exekučnom konaní. Rezignovali sme. Čakáme na zázrak, že sa raz nemocnice plošne oddĺžia," rozhovoril sa pri našom stretnutí riaditeľ odštepného závodu Východoslovenských vodární a kanalizácií Košice Ing. Rudolf Kočiško (na snímke), podľa ktorého niekdajšie nátlaky na zdravotnícke zariadenia nielenže nemali pozitívny výsledok, ale ešte sa obrátili proti nim.
"V zmysle vyhlášky, ak odberateľ vody neuhradí faktúru po dvoch fakturačných obdobiach, môžeme mu dodávku vody preprušiť. Jedna vec je zákon, druhou etická rovina. Odstaviť nemocnicu od vody by bolo rozhodne dramatické riešenie, avšak riaditelia zdravotníckych zariadení doslova kalkulujú s tým, že k tomu nikdy nedôjde. Nedodržiavajú ani dohodnuté splátkové kalendáre, pritom verejná mienka je na ich strane. Keď sme sa na jar snažili vymôcť aspoň časť dlhov nátlakom, občania ľutovali nemocnice," poznamenal Ing. Kočiško.
Košické zdravotnícke zariadenia dlhujú vodárňam celkovo 61,5 milióna korún - túto sumu predstavujú faktúry po dobe splatnosti. Najväčším dlžníkom je Fakultná nemocnica s poliklinikou na Triede SNP s dlhom 43 miliónov. FN L. Pasteura dlží 17,5 milióna a Detská nemocnica zhruba milión tristotisíc. Nielen rezort zdravotníctva má však hlboko do vrecka. Priemysel (všeobecne) dlhuje vodárňam takmer tridsať miliónov, bytové hospodárstvo 8,5 milióna, obecné úrady a obyvateľstvo po päť miliónov, školstvo štyri...
"Vzájomné započítavanie pohľadávok v prípade štátnych podnikov nie je možné, pretože v našom prípade niet čo započítavať. Napriek veľkým dlžníkom sa nám zatiaľ darí uhrádzať všetko načas, ale naše hospodárenie je prakticky na nule. To však neznamená, že by nám neuhradené pohľadávky nechýbali. Nesplatené faktúry idú na úkor prostriedkov na údržbu, obnovu a modernizáciu našich zariadení. Nepriamo tak na dlžníkov doplácajú všetci, súkromné firmy i občania, aj keď do zvýšenia ceny vody sa to nepremieta," podotkol riaditeľ.
Podľa neho problémy s platbami zo strany štátnych podnikov majú i naši najbližší susedia. No pokiaľ bude mať u nás v rukách vodu výlučne štát, k odstávke nemocníc pravdepodobne nedôjde. Druhou stránkou veci je skutočnosť, že cena za vodné a stočné je na Slovensku stále regulovaná. Obyvateľstvo vydá za kubík 19 korún, aj keď náklady na úpravu vody sú vyššie. Rozdiel vykrývajú súkromné a štátne podniky (platia 44 Sk za kubík), medzi ktorými sú aj nemocnice. Pritom by ako veľkí odberatelia mali (mohli) dostávať i zľavu.
Na Slovensku sa ale ešte vždy neriadime trhovými pravidlami a doplácame na to všetci. Pretože štát síce reguluje cenu vody, ale my za to dotujeme nemocnice a len z nášho vrecka pôjde aj ich oddĺženie. A že k nemu skôr alebo neskôr musí dôjsť, o tom vôbec nikto nepochybuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.