priateľov jogy pod názvom Joga a psychický rozkvet. Súčasťou podujatia bude aj koncert spirituálnych piesní japonsko-kanadsko-českej skupiny Yamuha. Ako je už zvykom, v programe bude mať svoje miesto okrem prednášok aj súbor praktických cvičení.
"Terajší seminár je v tejto dobe veľmi aktuálny, keďže od minulej jesene započala katolícka cirkev 'džihád' voči joge. Ako znak ich nesúhlasu s rozhodnutím ministerstva školstva so zavedením jogy do škôl. Vznikol Pastiersky list so znakmi 'fetvy' (religiózneho verdiktu, ktorý okrem toho, že uvádza veľa nepravdivých informácií, sa derogatívne vyjadruje aj o inom národe - Indoch a ich duchovnosti," informoval nás prezident SAJ Gejza M. Timčák.
Aj preto bude seminár krokom SAJ k otvoreniu verejného dialógu o tom, či a ako vplýva cvičenie jogy na kresťana a na náboženské cítenie ľudí.
"O svojich skúsenostiach s jogou budú rozprávať dvaja katolícki kňazi Adrián Slavkovský a Martin Dojčár." Ako nám G. M. Timčák povedal, v júli bola SAJ ministerstvom školstva prizvaná k tvorbe jogových metodických materiálov pre školy, ktoré by neobsahovali prvky, voči ktorým namietala Konferencia biskupov Slovenska. SAJ sa stala členom pracovnej skupiny na vytvorenie nového projektu, ktorý by nahradil projekt RAST. Navrhli už prvky tohto projektu pod názvom JARO (JogA pRe žiakOv).
"Kritika voči joge totiž pramení z nevedomosti. Napríklad v Učiteľských novinách sa objavil článok, v ktorom autor píše, že jogu cvičia aj satanisti. Je to nezmysel. Taktiež sme zistili, že v kostole v Pukanci na strednom Slovensku sa objavil leták Bratstva Božského Srdca Ježišovho, v ktorom sa hovorí, že 'tak, aby sa nám do nášho srdca, života ani do nášho časového programu, či záľub, nezmestilo nič, čo nie je v záujme Ježišovho srdca - ani joga, ani iné nebezpečenstvá'. Čiže jogu prirovnávajú k nebezpečenstvu, čo je absurdné."
G. M. Timčák však zároveň priznáva, že konfrontácia cirkvi a jogových spoločenstiev prebudila záujem o jogu. Opäť sa potvrdilo, že najlepšia reklama je negatívna: "Síce kritika mohla byť konštruktívnejšia, ale evidujeme zvýšený záujem o jogu. Opätovne nás kontaktujú, naši bývalí cvičenci."
Samozrejme, aby projekt mohol v školách fungovať, musia byť učitelia vyškolení. Podľa slov G. M. Timčáka základný kurz trvá 355 hodín. Cez víkend zvládne adept maximálne 24 hodín školenia a jeden víkendovy kurz stojí od 800 do 1000 korún. Náklady na takéto kurzy by mali byť z časti hradené ministerstvom školstva, časti financiami z grantov a zbytok by si hradili samotní učitelia. Na Slovensku by sa malo takto vyškoliť asi 1500 učiteľov.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.