samosprávu obcí. Ako informovala riaditelka ZUŠ v Dobšinej, v Rožnavskom okrese, Jana Krišáková, prevádzku to neohrozí. Náklady nie sú enormne vysoké, avšak nie je isté, kolko prostriedkov dostaneme. Nevycerpali sme ani celý 50-tisícový rozpocet. Verím, že vdaka dobrej spolupráci so samosprávou a rodicmi ku kritickým momentom nedôjde. Ak zvýšime školné a rozpocet ostane na pôvodnej úrovni, prevádzku zabezpecíme bez problémov, povedala J. Krišáková. Obáva sa však vyšších nákladov, ktoré by vyžadovala oprava strechy, ci zavedenie plynofikácie. V dobšinskej ZUŠ ke vyucuje pät pedagógov 136 žiakov. Väcšina detí dochádza z okolitých obcí, co by potrebovalo užšiu spoluprácu s predstavitelmi obecných úradov.
ZUŠ v Tornali, v Revúckom okrese, navštevuje 200 žiakov. Náklady na štúdium sa podla riaditelky Andrey Bódyovej odvíjajú aj od financnej situácie rodiny. Peniaze do škôl v menších mestách sa nerozdelovali objektívne už z úrovne krajov. Ak dostanú samosprávy financie aspon v takom objeme ako doteraz, budeme spokojní. Naša spolupráca s mestským úradom je vyhovujúca a predpokladám, že zástupcovia mesta nám budú nadalej pomáhat. Presun pod ich samosprávu bude výhodnejší, uviedla A. Bódyová. Budúcnost škôl podla nej závisí aj od toho, ci budú mat právnu subjektivitu. Doteraz totiž riaditelia nemajú kompetencie, ktoré by im dovolovali vplývat na výšku pridelených financií.
Riaditelka ZUŠ v Rožnave Eva Klenovská však možnost právnej subjektivity nevíta. Škola totiž nemá vlastnú budovu. Prechod pod samosprávu hodnotí ako štastné riešenie. Jedným z dôvodov je aj skutocnost, že žiaci a pedagógovia rozvíjajú kultúrnu cinnost v meste. ZUŠ v Rožnave má každorocne približne 600 žiakov, ktorí sa zdokonalujú v štyroch odboroch.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.