zatopená Mária bana, upozornili rožnavskú samosprávu odborníci z baníctva, životného prostredia a geológie. Po úplnom zaplavení bane môže podla nich presakujúca voda zacat zatápat nižšie položené casti mesta. Ohrozené je územie medzi riekou Slaná a potokom Drázus, postavené na priepustných zvetraných horninách, suti a štrku. Kyslá voda z bane obohatená o stopové kovy ako arzén, olovo, med, ci antimón môže spôsobit škody na majetku i zdraví a znicit životné prostredie nielen pre terajšie, ale i nasledujúce generácie. Podla Prof. Félixa Sekulu z Technickej univerzity v Košiciach bude zatopená bana ideálny bioreaktor. Vytvoria sa v nom vhodné podmienky pre rozmnožovanie špeciálnych baktérií, rozkladajúcich tamojšiu viaczložkovú rudu. Ich dlhodobým pôsobením sa voda znehodnotí tažkými kovmi a prekyslí.
Podobné procesy možno podla neho pozorovat v zatopených baniach v Smolníku. "Ak takáto agresívna voda prenikne do pivníc, nielenže bude zatápat, ale postupom casu rozloží aj základy budov. Samozrejme, dostane sa aj do blízkych vodných tokov, podzemných vôd a pôdy," tvrdí prof. F. Sekula. Je velmi reálne, že kovy sa potom dostanú do potravinového retazca, co môže nielen na ludí, ale i na všetky živé organizmy pôsobit degeneratívne a rakovinotvorne, doplna Mária Kušnierová z Ústavu geotechniky Slovenskej akadémie vied v Košiciach
V bani Mária sa ešte prednedávnom uvažovalo o tažení vzácnych kovov. Dnes sa zatápa. Podla predpokladov dosiahne hladina vrchné horizonty, ktoré sú nad úrovnou mesta, na prelome r. 2002-03. Možno, že bude všetko v poriadku, možno dôjde len k ojedinelým priesakom, ale nie je vylúcený ani úplne katastrofický scenár. Vzhladom na vážnost a rozsah potenciálnych škôd, je zodpovedné sa na to pripravit, tvrdia odborníci. Prof. Sekula je skeptickejší a tvrdí, že likvidácia bane a ochrana bude stát stá milióny korún. Daleko viac než cerpanie vody, ci oživenie tažby, na co štát nemá teraz peniaze. Pri príprave zatápania sa nebrali do úvahy všetky jeho dôsledky, ani existencia mikroorganizmov schopných rozkladat minerály. Generálny riaditel Želby, a. s., Spišská Nová Ves, Vojtech Král názory odborníkov nespochybnil, ale podla neho je terajšie technické riešenie odvádzania vody dobre vyriešené. Pravidelné meranie chemizmu je zatial v norme, jeho zmena však môže byt dlhodobá. Primátor Rožnavy František Kardoš skonštatoval, že štát sa bude musiet problému venovat. "Samospráva to nemôže vyriešit sama," zdôraznil. Mesto chce, aby problém riešil štát. Prvým krokom by malo byt vypracovanie komplexnej enviromentálnej štúdie posudzujúcej likvidáciu bane a všetky jej riziká.
Autor: pk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.