prípadného útoku. Najcastejšie sa opakujúcim tercom sú vodné diela. V tesnom susedstve polsko-slovenskej hranice, v bezprostrednej blízkosti regiónu Zamaguria, sa nachádza priehrada Czorstyn-Niedzica. Presne tri mesiace pred udalostami v Amerike sa tu konalo súcinnostné štábne medzinárodné cvicenie simulujúce reakciu na zemetrasenie o sile 5,8 stupna Richterovej stupnice. Paradoxne, ale cvicenie riešilo situáciu, aká by mohla vzniknút hoci aj po teroristickom útoku, pri ktorom by došlo k roztrhnutiu hrádze.
Pri cvicení sme vypracovali plán, pri ktorom by zátopová vlna zaplavila niektoré zamagurské obce. Odborníci vypocítali, že ak by došlo k pretrhnutiu hrádze, voda z priehrady by zmietla napríklad Cervený Kláštor, Majere, polovicu Lechnice a cast Spišskej Starej Vsi až po Zamagurskú strojáren. Exaktne stanovili, že v zátopovej oblasti žije 845 ludí, informoval nás Ivan Kotora z Okresného úradu v Kežmarku. Ako uviedol dalej, i ked je táto alternatíva teoreticky možná, v praxi sa s nou príliš nepocíta. Podla jeho slov, Poliaci údajne tvrdia, že priehrada je stopercentne zabezpecená proti úniku vody. V súvislosti s nedávno sprísnenými bezpecnostnými opatreniami uviedol, že slovenská strana nepodniká vo vztahu k nedalekej priehrade žiadne bezpecnostné opatrenia. My ju považujeme len ako potenciálne možné riziko. O monitoring a bezpecnost sa musia postarat samotní Poliaci, konštatoval.
Slovo sme dali tiež riaditelovi Pieninského národného parku. Nezaoberáme sa myšlienkou bezpecnosti ani v teoretickej rovine. Dosial sme prišli do styku len s akustickými signálmi, ktorými nám Poliaci dávajú na vedomie, že vypúštajú prebytok vody z priehrady do rieky Dunajec. Stáva sa to najmä po výdatných daždoch. Vtedy vieme, že hladina rieky sa zdvihne o jeden až poldruha metra a my musíme zabezpecit, aby sme na brehu nezabudli nic, co by mohlo odplávat, konštatoval Štefan Danko, ktorý potenciálnu hrozbu terorizmu v polsko-slovenskom pohranicí nepovažuje za príliš reálnu.
Ako sme sa dozvedeli dalej, bez ohladu na udalosti v USA, dotknuté obce v Zamagurí ako aj odbor civilnej ochrany Okresného úradu v Kežmarku majú pre prípad potreby vypracované systémy varovania, vyrozumenia a evakuácie obyvatelstva. Samotný vyrozumievací systém sa spúšta z velína umiestneného priamo na vodnom diele, ktoré pri úplnom naplnení pojme 236 miliónov metrov kubických vody. V súcasnosti je však údajne naplnené len na 70 percent celkovej svojej kapacity.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.