momentálne absolútne v rukách strojno-chemickej fabriky Chemosvitu Svit. Jeho dcérska spolocnost Energochem a.s. mesto centrálne vykuruje za pomoci parných a horúcovodných rozvodov. Cena tepla je tak pre obyvatela naozaj extrémne vysoká - 420 korún za (GJ). Všetko však nasvedcuje tomu, že ani v nastávajúcom vykurovacom období sa veci nezmenia k lepšiemu. Viacerí obcania necakali kým sa mesto, resp. Mestský podnik bytového hospodárstva a služieb a najmä Energochem spamätajú. Zacali situáciu riešit a v obytných i bytových domoch si na vlastné náklady vybudovali plynové vykurovanie. Týmto krokom sa im podarilo stlacit cenu za GJ na 360 korún.
Ako nám potvrdil riaditel MPBHS vo Svite Gabriel Sikorjak, z centrálneho vykurovania je v súcasnosti odpojených vyše 200 bytov a ich pocet neustále rastie. Nepreplácat drahé teplo sa rozhodli aj niektoré stredné školy v meste. Najnovšie má nový vykurovací systém vybudovaný aj SPŠ M. C. Sklodowskej. Od centrálneho vykurovania je paradoxne odpojený aj byt riaditela MPBHS. Veci sa však dali do pohybu. Vedenie MPBHS dalo vypracovat štúdiu, na riešenie situácie s dodávkami tepla v meste Svit. "Štúdie vypracovali tri firmy. Viessesmann, Siemens a Energoprojekt. Posledne menovaný vypracoval projekt pre Energochem a. s. Ponúkli nám niekolko alternatív, povedal G. Sikorjak. Ako vyplynulo z jeho dalších slov, z predložených variantov sú pre mesto najmä z hladiska konecnej ceny pre obyvatelov, prijatelné dva. Oba ponúkol práve svitovský Energochem.
"Energochem a. s. z ekonomického hladiska ponúka najlepšie podmienky. Cena za GJ by sa nemala menit ani po náraste cien plynu, s ktorými sa pocíta. Ak rátame s tým, že cena plynu by mala stúpnut o 100, alebo až 200 percent, Energochem je podla štúdie schopný dodržiavat cenu za GJ na úrovni 380 korún niekolko rokov. Tento variant je zároven najlacnejším, podotkol riaditel MPBHS. Zároven dodal, že v prípade uzatvorenia zmluvy s Energochemom a. s. je potrebné riešit aj otázku garancie cien a takisto zohladnit možné riziká predaja akcií Chemosvitu inému subjektu.
Co chce vybudovat Energochem? Terajší primárny parný rozvod by mal byt nahradený rozvodom horúcovodným. Doterajšie bojlerové výmenníkové stanice a zásobníky teplej úžitkovej vody bude potrebné nahradit modernejšími stanicami, navrhnutými samostatne pre každý objekt. Na rozvody horúcej vody by bolo vhodné využit existujúce sekundárne rozvody a vzájomne ich prepojit. Ing. Daniel Buc z Energochemu a. s. Svit pre Tatranský denník uviedol, že v žiadnom prípade by celé financné náklady na realizáciu projektu podnik nezvládol. "Sme schopní pokryt náklady na prepojenie rozvodov, co je asi sedem miliónov korún. Na zvyšné financie je potrebné zobrat si úver, povedal D. Buc. Takisto nevylúcil možnost založenia spolocného podniku s MPBHS. Na otázku, ci sa vôbec oplatí investovat do ekonomicky prijatelnejšej podoby tepelného hospodárstva, ked sa coraz viac domácností z centrálneho vykurovania odpája odpovedal, že fixné náklady sú priamo spojené s poctom pripojených objektov. "Tí obcania, ktorí si vybudovali vlastné vykurovanie si neuvedomujú, že ceny plynu už onedlho stúpnu pre maloodberatelov na 12 až 14 korún za meter kubický. Ich konecná cena za teplo bude vyššia, než akú ponúkame my, zdôraznil D. Buc.
Primátor Svitu, Milan Fecko by chcel už do budúcej jesene raz a navždy roztat "tepelný Gordický uzol. "Chceme mat už na budúci rok nové vykurovanie. Ci to bude plyn, alebo voda, na tom nezáleží. Dôležití sú obcania. Nesmieme sa však prenáhlit. Potrebujeme solídneho partnera a víziu na tridsat rokov, vyjadril sa k celej problematike primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.