podozrenie, že obchodníci dovážajú tovar zo zahraničia (...)". Nechala sa počuť v zime, keď k nám dorazila prvá panika zo šialených kráv, vtedajšia predsedníčka výboru NR SR pre pôdohospodárstvo, terajšia podpredsedníčka vlády Kadlečíková. Keď sa neskôr posmrtne preslávila česká krava z Dušejova, chlácholivým slovom nešetril sám minister Koncoš: "Riziko výskytu BSE na Slovensku je BLÍZKE NULE".
Dobrú chuť prajeme. Krava s pozitívnym testom na BSE bola na Slovensku identifikovaná, mýtus padol a s ním aj rozprávky na dobrú noc, ktorými nás kŕmila (doslova) agroloby a jej advokáti v štátnych funkciách. Existuje morbídnejšia evidencia toho, ako nami zvolení zástupcovia uprednostňujú skupinový záujem pred záujmom verejným? Miesto vysvetľovacej kampane, že čo to je BSE, aké sú možnosti prenosu na ľudí (teda že ochorenie hrozí iba pri konzumácii potravín, obsahujúcich mozog, miechu, slezinu), nám, blbcom, tlačili do hláv "nulové riziko". Tu je - u niekoho možno už aj na tanieri.
Táto porcia hovädzieho je však ešte šťavnatejšia. Pozitívny nález totiž získal publicitu iba zásluhou neuveriteľnej nedbanlivosti veterinárnej služby, ktorá nepočkala na výsledok testu a infikovaný kus pustila do predaja. Tak sa stalo, že kupcov 22 kg čerstvej hovädziny museli obháňať obecnými rozhlasmi. Len preto sa "tajomstvo vyzradilo". My sa musíme ale pýtať: Koľko nakazených hoviad už bolo odhalených, ale zodpovednejší veterinári ich do obchodu nepustili? Máme totiž právo vedieť, v akej zdravotnej kondícii sú celé stáda, ktoré nám expedujú na tanier.
Aby bolo jasné: V západnej Európe i Česku, tam, kde sa objavilo BSE, boli vybíjané celé chovy. Bez ďalších testov - pravdepodobne vedia prečo je potrebné zničiť, spáliť a dezinfikovať celú zónu ohrozenia. Ak na Slovensku, po vyššie uvedenom zatĺkaní a oblbovaní, bol prvý prípad BSE odhalený absolútne náhodne, môžeme sa iba úpenlivo nádejať, že bol naozaj iba prvý. Správanie výrobcov i politikov necháva tušiť, že z tých najzištnejších pohnútok by boli schopní odtajiť ohniská nákazy, filtrovať tam naďalej iba testami a ponechať nás v gurmánskej nevedomosti...
Aby sme videli ešte ostrejšie, treba povedať ďalšiu podstatnú vec: Testovanie na BSE u všetkého dobytka, staršieho 30 mesiacov (iba to je rizikové), začalo na Slovensku iba v auguste tohto roka. Predtým sa "vyšetrovalo" iba nárazovo, podľa informácií Koncošovho rezortu testami prešlo dovtedy cca 1000 kráv. Ďalšia mimoriadne zaujímavá otázka, nielen pre Koncoša a Kadlečíkovú, teda znie, že ak toto aj naozaj bol iba prvý prípad za dva mesiace plošného testovania, koľko infikovaných potravín sa stihlo dostať do obehu predtým, pri testovaní náhodnom?? Podľa Lidových novín, prvá závadná krava z Dušejova sa v Česku odhalila po vykonaní cca 11 tisíc testov...
Samozrejme, so skorším testovaním bol jeden problém - stojí peniaze. Preto sa vo veľkom rozbehlo až po tom, čo sto päťdesiatimi miliónmi zasponzoroval chovateľov štát. Na Západe bežia veci inak; okamžite po odhalení pliagy BSE sa do testov pustili sami producenti mäsa. Hoci aj v EÚ žijú v skleníkovom prostredí, predsa správne vytušili, že o dôveru zákazníkov sa musia pobiť sami. Na Slovensku si desiatimi miliardami ročne dotovaní družstevníci vypísali žiadosť o zvláštnu subvenciu... A kým ju nedostali, na BSE sa testovalo iba sporadicky. Pritom mali veľmi dobrý dôvod nečakať na štát a o tú najprirodzenejšiu vec, čiže certifikát zdravotnej nezávadnosti vlastnej produkcie (aký bežne visí na mäsových výrobkoch na Západe), sa postarať vo vlastnej réžii: Už po prvých správach o BSE v Británii totiž klesla spotreba hovädzieho aj na Slovensku o 40 percent.
Na veľkú paniku isteže niet dôvodu, keďže podľa všetkých zistení sa konzumáciou svaloviny zvierat šialenstvo kráv neprenáša. Tak či onak, po tejto kauze spotreba hovädzieho s vysokou pravdepodobnosťou opäť klesne. Ak k tomu dôjde, za ďalšie straty si môžu výrobcovia len a len sami. Ešteže sa z nich elegantne - ako vždy - vyhrabú: Nastavia mozolnaté dlane a Koncoš, ako vždy doteraz (sucho, povodne, slintačka, krívačka a spol.), zase čosi nasype.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.