Slovenská republika zaznamenala prvý prípad podozrenia z výskytu tzv. choroby šialených kráv
Mäso z porazenej kravy bolo vyexpedované do troch predajní v okrese Žiar nad Hronom. Okrem 22 kilogramov sa všetko ostatné mäso podarilo zadržať. Zo spomínaných 22 kilogramov mäsa, ktoré boli predané v jednej predajni v Kremnici, vrátili spotrebitelia 15 kilogramov. V obehu však v súčasnosti ostáva 7 kilogramov mäsa z podozrivej kravy.
Okresný úrad v Žiari nad Hronom v spolupráci s veterinárnou správou intenzívne pracujú na zachytení všetkej rizikovaj hovädziny. Dôležité však podľa ministra je, že pri doterajších rozboroch svaloviny infikovaných zvierat žiadne laboratórium na svete nezistilo prítomnosť priónu BSE. Medzi špecifické rizikové materiály, v ktorých sa nachádza prión odborníci zaraďujú mozog, miechu, slezinu, alebo črevo zvierat. Tieto časti sa však už v súčasnosti na bitúnkoch odstraňujú.
Zviera pochádzalo z domáceho chovu chovu podobne ako obaja jeho rodičia, pričom minister pôdohospodárstva SR Pavel Koncoš za pravdepodobný zdroj nákazy považuje skrmovanie infikovanej mäsokostnej múčky dovezenej z Nemecka ešte pred šiestimi rokmi, kedy ešte dovozy múčky boli povolené.
Okresná veterinárna hygienička, ktorá umožnila expedíciu neskontrolovaného mäsa bola prepustená a bolo na ňu podané trestné oznámenie za porušenie pracovných povinností. Minister označil konanie hygieničky za "nehoráznu nezodpovednosť a typický príklad zlyhania ľudského faktora".
Hlavný hygienik SR Ivan Rovný predbežne odporúča nekupovať a nejesť hovädzie mäso, ktoré by mohlo pochádzať z chovnej stanice Vtáčnik, s.r.o. v okrese Žiar nad Hronom. Rovný tak reagoval na správu, podľa ktorej sa v okrese Žiar nad Hronom vyskytol prípad BSE. Pripustil, že Slovensko bude musieť prijať podobné opatrenia ako Česká republika, kde v lete zistili dva prípady BSE.
Podozrenie na BSE u šesťročnej kravy z domáceho chovu potvrdili dva rozbory vo Zvolene. Vzorku tkaniva zároveň odoslali do laboratórií v Nemecku. Výsledky z nich podozrenie na BSE definitívne potvrdia alebo vyvrátia. Informoval o tom na mimoriadnej tlačovej besede minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš a ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej správy Dušan Magic.
MEDZITITUL: Česko zavedie voči Slovensku rovnaké opatrenia
Praha - Česká republika bude v prípade potvrdenia výskytu BSE na Slovensku postupovať podobne, ako krajiny Európskej únie (EÚ) i Slovensko voči ČR, keď sa nákaza objavila v tejto krajine. To znamená, že pri dovozoch hovädzieho mäsa zo zvierat starších ako 30 mesiacov bude vyžadovať certifikáciu, že zviera bolo vyšetrené na prítomnosť BSE.
Ako ďalej pre TASR uviedol hovorca českej Štátnej veterinárnej správy Josef Duben, k úplnému zákazu dovozu hovädzieho mäsa nedôjde. "Bolo by to nelogické a nemalo by to žiadny logický podklad," povedal. Českí veterinári budú podľa neho ešte celú situáciu riešiť. "V zásade ale nechystáme žiadne razantné opatrenia, chystáme podobné recipročné opatrenia, aké prijala SR voči nám. Nepovožali by sme to ani za seriózne, ani za korektné, ani za odborne podložiteľné," doplnil.
Definitívne potvrdenie či vyvrátenie prvého podozrenia na výskyt BSE na Slovensku majú priniesť až výsledky ďalších preverovaní v laboratóriách v nemeckom Tübingene, ktoré budú známe 4.októbra.
V prípade potvrdenia nákazy v nemeckom Tübingene sa bude musieť pristúpiť k nutnému odporazeniu všetkých zvierat z chovu farmy Vtáčnik, s.r.o., v Dolnej Ždani, ktoré sa narodili 12 mesiacov pred či 12 mesiacov po narodení rizikovej kravy. Na základe doterajších zisťovaní u postihnutého chovateľa by podľa ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej správy (ŠVS) SR Dušana Magica malo ísť o zhruba 20 zvierat. Potrebné však bude vysledovať aj tie kusy z predmetnej vekovej skupiny, ktoré boli prevezené na iné farmy a hľadať sa bude aj vlastné potomstvo zatiaľ len predbežne podozrivej kravy. Zisťovať sa bude aj to, či dodavky rizikových múčok skrmovaných touto farmou neboli nasmerované aj do niektorých iných podnikov. Všetky odporazené zvieratá budú pritom bez ohľadu na výsledky ich neskoršieho otestovania z potravných reťazcov odstránené a budú spracované vo vytypovanej kafilérii N-Adova v Nitre. Múčka z nich bude spálená v cementárni Ladce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.