občania Afganistanu, nasleduje India, Bangladéš, Pakistan a ďalšie chudobné krajiny tzv. tretieho sveta.
"V súvislosti s poslednými medzinárodnými udalosťami sa očakáva pohyb až 1,5 milióna Afgancov, ktorí opúšťajú vojnou ohrozenú vlasť a pripájajú sa k takmer 3,5 miliónu utečencov dočasne už žijúcich na území Pakistanu a Iránu," povedala pre TASR hovorkyňa Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) na Slovensku Mária Čierna. UNHCR preto vyzýva vlády okolitých krajín, aby zabránili ľudskej katastrofe a nebránili prijímaniu afganských utečencov.
Na Slovensku sa v najbližších dňoch pripravuje otvorenie štvrtého utečeneckého tábora v Rohovciach neďaleko Dunajskej Stredy. V bývalých kasárňach pribudne 140 miest pripravených prijať žiadateľov o azyl, ktorí prejdú "sitom" hliadok na hraniciach a dostanú sa na územie Slovenska. V súčasnosti je v záchytnom centre v Adamove evidovaných 454, azylovom tábore v Gabčíkove 103 a v Brezovej pod Bradlom 154 utečencov.
Vysoký komisár UNHCR Ruud Lubbers označil súčasný exodus za najväčší od kosovskej krízy a požiadal medzinárodné spoločenstvo o finančnú podporu na zriaďovanie utečeneckých táborov. Na pokrytie takejto humanitnej operácie je totiž potrebných vyše 250 miliónov dolárov. V tomto kontexte sa v uplynulých dňoch konal v Madride špeciálny kurz prípravy na nebezpečné situácie v teréne, na ktorom SR zastupovala M. Čierna. "Vyše 40 frekventantov na ňom získalo odborné praktické znalosti napríklad s používaním vysielačiek, topografickej orientácii, ovládaní terénnych automobilov, ale aj tímovej organizácie práce v stresových situáciách v terénne pod paľbou a pri výbuchoch," priblížila zameranie kurzu M. Čierna. Prví štyria absolventi sú podľa jej informácií už v Pakistane, kde pripravujú "pôdu" pre afganských utečencov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.