rekreačnom zariadení v Kežmarských Žľaboch bude niesť aspoň maličký náboj názorovej bipolárnosti, ten sa vo svojich predpokladoch zásadne pomýlil. Obe strany sa totiž len informovali o svojich zámeroch, pričom odborári vzniesli iba jedinú požiadavku - zvýšiť mzdy pracovníkom v školstve o hladinu tohtoročnej inflácie.
"Vláda na svojom ostatnom zasadnutí v stredu rozhodla o tom, že uvoľní 1,1 miliardy korún na oddlženie krajských úradov. Časť z týchto peňazí by mala smerovať tiež na elimináciu dlhov v školstve. Minister vnútra dostal za úlohu, aby pripravil návrh na rozdelenie týchto peňazí pre jednotlivé kraje a odvetvia," konštatoval minister školstva Milan Ftáčnik a dodal, že ideálne by bolo, keby školy do nového kalendárneho ruku vstúpili už bez zaťaženia dlhmi. I keď zároveň pripustil, že sa vláde doteraz nepodarilo dohodnúť sa na oddlžení časti stredných škôl, ktoré pôsobia ako príspevkové organizácie. Ako uviedol ďalej, niektoré resty z toho roku sa môžu preniesť aj do roku nasledujúceho.
V súvislosti s budúcnosťou školstva a pripravovanou reformou verejnej správy je zaujímavosťou, že hoci školy prejdú pod samosprávy, mzdy učiteľov a školských zamestnancov bude aj naďalej garantovať štát. "V žiadnom prípade toto rozhodnutie nesúvisí s nedôverou voči samosprávam. Ide tu totiž o obrovský objem peňazí, približne 20 miliárd korún ročne. Je to skôr istý druh opatrnosti z našej strany, prečo sme požadovali zachovanie kompetencie pre rezort školstva. Napriek tomu nevylučujem, že niekedy v budúcnosti predsa len prejdú na samosprávu aj mzdy," uviedol M. Ftáčnik, Dodal, že v blízkej budúcnosti bude mať väčšina škôl na Slovensku právnu subjektivitu, čo okrem iného znamená aj to, že o platoch a pracovnoprávnych otázkach bude rozhodovať riaditeľ školy a nie samospráva ani okresný úrad, ako to bolo doteraz.
V súvislosti so spomenutou požiadavkou na zvýšenie platov uviedol šéf odborárov školstva a vedy na Slovensku Ján Gašperan, že v platnosti je nariadenie vlády, podľa ktorého boli platy pedagogických pracovníkov od 1. júla zvýšené o štyri percentá a od 1. septembra o ďalšie tri percentá. "My sa budeme usilovať, aby zvýšenie platov zohľadňovalo aspoň infláciu deklarovanú Národnou bankou Slovenska na tento rok vo výške osem percent. Keďže kvôli plynu je zaseknutý sociálny dialóg, rokovania o zvýšení miezd pracovníkov v školstve sa posúvajú na začiatok októbra," povedal nám J. Gašperan.
Minister školstva na to zareagoval, že rozhodnutie o valorizovaní platov neleží len na pleciach rezortu školstva, ale bude o ňom rozhodovať vláda ako celok. Podľa jeho slov, členovia vlády v stredu urobili odhad rozpočtového hospodárenia štátu do konca roku a zvyšujúce finančné prostriedky použili na rozpočtovo nepokryté potreby - predovšetkým na sociálnu oblasť, školstvo a dopravné zľavy pre študentov.
Ako minister zdôraznil na záver, netrúfa si
odhadnúť, či k z výšeniu platov pracovníkov v školstve napokon dôjde, ale deklaroval pripravenosť zasadnúť za rokovací stôl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.