hospodárili. Jediná sestra môjho druha teraz tvrdí, že len ona je jedinou právoplatnou dedičkou po svojom bratovi, pretože iných príbuzných nemal a závet nezanechal. Tvrdí tiež, že ja som žiadna družka jej bratovi nebola, pretože nemám o tom nijaký papier. Je pravdou, že sme na žiadnom úrade neboli ako druh a družka prihlásení, ale aj tak sa pýtam, či je možné, aby som po toľkých rokoch spoločného života nemala nárok na žiadne dedičstvo, a dokonca ani na spoločný majetok, ktorý sme počas nášho spoločného partnerského života nadobudli?
Zn.: Budem po druhovi dediť?
Odpoveď: Pokiaľ skutočne Váš druh nemal iných príbuzných, t.j. nežili už jeho rodičia a nemal ani žiadne deti, písomný závet nezanechal, ste spolu s jeho sestrou dedičkou v tretej dedičskej skupine rovnakým dielom. Žili ste totiž so svojím druhom (poručiteľom) po dobu najmenej jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a prispievali ste zo svojho dôchodku na jej chod. Je preto potrebné, aby ste na príslušnom okresnom súde zistili, či už bolo dedičské konanie začaté a prihlásili sa do tohoto konania ako oprávnená dedička, prípadne aj sama môžete dať podnet na jeho začatie.
Ak v konaní o dedičstve bude poručiteľova sestra popierať, že ste s jej bratom žili ako druh a družka, súd vás môže vyzvať, aby ste podali žalobu na určenie, že ste právoplatnou dedičkou zo zákona podľa 475 ods. 1 Občianskeho zákonníka, teda že ste žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku v spoločnej domácnosti a z toho dôvodu ste sa o spoločnú domácnosť starali. Do doby, kým o tejto tzv. určovacej žalobe okresný súd nerozhodne, bude dedičské konanie prerušené. V občianskoprávnom konaní potom musíte nepochybne preukázať, najlepšie výpoveďami svedkov (priateľov, susedov, vašimi príbuznými, spolupracovníkmi atď.), prípadne inými hmatateľnými dôkazmi o spoločnom hospodárení, že ste skutočne so svojím druhom trvalo žili a hospodárili najmenej jeden rok pred jeho smrťou. VY ste žili spolu dokonca dvanásť rokov, preto by nemalo byť pre vás problémom, túto skutočnosť pred súdom preukázať.
Zn.: Alkohol na pracovisku
Nepožívať alkoholické nápoje na pracovisku v pracovnom čase i mimo neho a nenastupovať pod vplyvom alkoholu na pracovnú smenu patrí k základným povinnostiam zamestnanca v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Na posúdenie toho, či ide o alkoholický nápoj, je rozhodujúca výška objemového percenta alkoholu v nápoji. Podľa zákona o ochrane pred alkoholizmom a inými toxikomániami, alkoholickými nápojmi sú liehoviny, destiláty, víno, pivo a iné nápoje, ktoré obsahujú viac než 0,75 objemového percenta alkoholu. Niet preto pochýb, že vypitie aj jedného pollitrového 12-stupňového piva na pracovisku alebo aj pri obede v pracovnom čase mimo pracoviska treba považovať za porušenie pracovnej disciplíny. Skutočnosť, že sa u pracovníka požitím jedného 12-stupňového piva neprejavila žiadna indispozícia v tom smere, že by nebol schopný ďalej vykonávať prácu a nemusel preto opustiť pracovisko, je iba jedným z kritérií hodnotenia závažnosti pracovníkovho previnenia.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.