ktorého život je obklopený množstvom záhad a nejasností. Údaje, ktoré sme získali majú viac- menej informatívny charakter. Niektoré detaily nie sú celkom jednoznačne objasnené, preto popisujeme aj niektoré neobjasnené epizódy z Teslovho života. Medzi vynálezcami sa väčšinou viedli spory, lebo sa nevedeli dohodnúť na autorstve. S týmito ťažkosťami bojoval aj Nikola Tesla, lebo bol autorom viacerých vynálezov. Autorstvo mnohých Teslových vynálezov ostáva dodnes nevyjasnené. Dosť často boli spory, ktoré nekončili úspechom. Väčšinou sa spory končia tak, že autorstvo nakoniec niekomu priznajú. Vynálezca sa stáva akousi legendou, ktorá každému akosi utkvie v pamäti. Často si vynálezcovia na patentovanie objavu neurobili čas a objav si veľmi rýchlo privlastnili tí šikovnejší. Tesla je duchovným otcom vysokofrekvenčného prúdu. Vyvinul diaľkové ovládanie, predpokladal vynález radaru štyridsať rokov pred jeho objavením. Položil základy elektrónového mikroskopu a dal si patentovať prvý logický súčinový obvod.
Predpokladá sa, že vynálezcom diatermie a hypertermie je tiež Tesla. V roku 1891 zistil, že pri ošetrení ľudského tkaniva vysokofrekvenčným striedavým prúdom môže tento použiť pri liečení chorôb pohybového aparátu. Objav prvýkrát popísal v roku 1891 Tesla, no napriek tomu si vynález prisvojil Francúz D' Arsonvale, dokonca si objav nechal aj patentovať. Nová metóda sa veľmi rýchlo začala používať v praxi a bola známa ako d'arsonvalizácia. Aj multivlnný oscilátor, ktorý používal George Lahkovsky vraj tiež vynašiel Tesla. Pozoruhodné je, že Tesla vraj zostrojil akési minilietadlo s kolmým štartom. Lietadlo s hmotnosťou štyristo kilogramov Tesla patentoval okolo roku 1920. Bol to jediný stroj ku ktorému nepostavil prototyp. Nedokázal svoj projekt dokončiť, pre nedostatok financií. V roku 1895 na vrchole svojej kariéry jeho laboratóriá zničil požiar. Požiar zničil životné dielo veľkého vynálezcu. Málo mu chýbalo k vypracovaniu metódy, ktorá mala slúžiť na výrobu tekutého kyslíka. V tom čase robil pokusy s podobným javom, ktorý neskôr bol známy ako röntgenové zariadenie. Po ničivom požiari sa vynálezcovi podarilo nazhromaždiť finančné prostriedky, z ktorých si postavil nové laboratórium.
Ďalší zaujímavý vynález, ktorý sa spája s menom Tesla je rádio. Všeobecne uznávaným vynálezcom rádia je Marconi. Osem rokov pred Marconim Tesla na svojej prednáške popísal a predviedol zariadenie na príjem a vysielanie rádiových vĺn.V roku 1897 požiadal o patent na rádio, ktorý v roku 1900 aj dostal. Tento patent v dlhoročných súdnych sporoch Marconi napadol. Päť mesiacov po Teslovej smrti v roku 1943 súd rozhodol, že vynálezcom rádia je jednoznačne Tesla. Toto rozhodnutie dodnes nikto neakceptuje. Ďalší Teslov objav vznikol, keď pracoval na svojom citlivom rádioprijímači. Spozoroval rytmické šumy, ktoré vychádzali z prístroja. Po roku 1920 ich opäť zaznamenali astronómovia. Tak dostal náhodný objav uznanie aj na akademickej pôde. V roku 1895 vyvinul slávnu Teslovu cievku, ktorá sa dodnes používa. Tesla vyvinul viac než päťdesiat druhov cievok.
Tesla mal dva veľké ciele. Chcel vyvinúť systém na bezdrôtový prenos energie. Pomocou podobného systému chcel vysielať správy do celého sveta, vytvoriť rádiotelegrafiu a rádio. Pomocou špeciálneho zariadenia dosiahol vo svojom laboratóriu na sekundárnom vinutí cievky napätie okolo štyroch miliónov voltov. Pokúšal sa napätie zvyšovať, preto si v roku 1899 vybudoval stanicu Colorado Springs. Pokusné zariadenie ležalo na náhornej plošine vo výške tisícosemsto metrov. Súčasťou pokusnej stanice bol obrovský rezonančný transformátor. Pomocou tohto zariadenia chcel Tesla Zemeguľu premeniť na obrovský kondenzátor. Keď bol obrovský vysielač s napätím dvanásť miliónov voltov v prevádzke vznikali elektrické ohňostroje, ktoré sa chovali podobne ako búrka. Po deväťmesačnom pokuse na Colorado Springs získal Tesla pozemok, ktorý neskôr dostal meno "Wardenclyffe". Na tomto mieste mal vzniknúť gigantický vysielač "Wardena Clyffa". Stavbu začal v roku 1902 pod vedením známeho architekta Stanforda Whitea.
Tento veľký projekt financoval bankár J. Pierrot Morgan čiastkou stopäťdesiattisíc dolárov. Spôsobil infláciu, mnoho podnikov skončilo svoju kariéru bankrotom. Bankára zaujal projektom rozhlasovej veže, ktorá mala obsiahnuť celý svet. Na bankára prepísal Tesla niektoré svoje patenty, čo bolo finančnou zábezpekou. Tesla chcel z tejto veže bude vysielať energiu do celého sveta. Tento svoj zámer zo začiatku pred bankárom zatajil. Peniaze od Morgana sa rýchlo minuli, na dokončenie projektu nestačili a dalšie finančné prostriedky sa vynálezcovi nepodarilo získať. Morganovi sa priznal, že robí pokusy s bezdrôtovým prenosom energie, na čo projekt prestal finančne podporovať. Myslel aj na to, že Teslova vysielacia veža by mohla ohroziť celý systém distribúcie prúdu.
Nikola Tesla zomrel opustený 7. 1. 1943 v NewYorku vo veku 86 rokov. Mnohé vynálezy neboli za Teslovho života uznávané a mnohé nedostali uznanie dodnes. Po Teslovej smrti FBI a ďalšie úrady Spojených štátov zhabali všetko čo našli v hotelovej izbe. Niektoré veci sú dodnes vystavené v Teslovom múzeu v Belehrade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.