prechodoch rôznych klimatických frontov pozná každý druhý človek. Príčiny týchto javov nedokázala lekárska veda zatiaľ uspokojivo vysvetliť, zato liekov na tento neduh je dosť a dôležité je, že väčšina z nich má prírodný základ a zameriava sa na celkové posilnenie neurovegetatívneho systému človeka.
"Citlivosť na zmeny počasia alebo meteosenzitivita nie je chorobou, nie je však ani sugesciou, výmyslom nespokojného pacienta," tvrdí viedenský biometeorológ Alois Machalek v rozhovore pre dnešné vydanie rakúskeho denníka Kurier. "Zmena počasia zintenzívňuje už existujúce zdravotné ťažkosti ľudí. Kto má napríklad nízky tlak, musí v časoch horúčav rátať s bolesťami hlavy a závratmi."
Reakcie ľudí na zmeny klimatickej situácie nie sú ničím novým a o ich liečbu sa pokúšal už Hippokrates. Fakt, že ťažkosti sa v súčasnosti prejavujú o niečo intenzívnejšie, súvisí s väčším znečistením životného prostredia. V kombinácii so smogom sa prirodzené javy ako napríklad vlhkosť alebo tlak vzduchu zintenzívňujú a organizmus sa im prispôsobuje ťažšie. Ďalšou príčinou je súčasný životný štýl. "Rýchlejší životný rytmus a nezdravá výživa spôsobujú, že organizmus sa ľahko vyvedie z rovnováhy a na zmeny počasia začne reagovať neprimerane," hovorí Machalek.
Proti citlivosti na počasie pomôže najviac postupné otužovanie organizmu, posilňujúce bylinkové extrakty, množstvo tekutín, ľahší šport a ľahko stráviteľné jedlo. Komplikovanejšie prípady, napríklad poruchy srdcového rytmu patria už do rúk odborníka.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.