letopočtom. Miesto pasty však používali prášok zo zmesi popola z kopýt oslov, myrty, roztlčených vaječných škrupiniek a pemzy. Prášok sa na zuby nanášal prstami a tie sa používali tiež na čistenie, zubná kefka v tom čase nebola známa.
Tento spôsob čistenia zubov neskôr používali tiež Gréci a Rimania, aj keď zloženie zubného prášku sa postupom času menilo.
S pádom Rímskej ríše "padla" aj hygiena. Okolo roku 1000 sa zubný prášok objavil v Perzii, kresťanská Európa nadviazala na rímsku tradíciu až na konci 18. storočia. V Anglicku bol dostupný v keramických miskách a to nielen ako prášok, ale už aj ako pasta. Ako "nástroja" sa bežne používal stále prst, iba tí najbohatší už používali kefku.
Tieto prostriedky na čistenie zubov vyvíjali lekári, dentisti aj chemici. Často obsahovali prísady odierajúce zuby, či inak škodlivé látky prach z tehál, porcelánový a keramický prášok. Aby boli tieto prostriedky príjemnejšie, obsahovali glycerín. Neskôr sa pridával aj borax, aby prášok alebo pasta penili.
Prvú zubnú pastu v dnešnom slova zmysle začal zrejme vyrábať v roku 1850 vtedy 23-ročný americký zubný lekár Washington Wentworth Sheffield. Zubná pasta bola dodávaná s poháriku. V tom čase študoval jeho syn Lucius Tracy Sheffield v Paríži. Tam vraj videl, že maliari používajú farby v tubách a z toho ho napadlo, že by otcova zubná pasta mohla byť predávaná tiež v takýchto tubách. To sa stalo. V roku 1892 založili Sheffielf's Company a zubná pasta v tube bola na svete. Nápad sa osvedčil a hneď v ten istý rok ho okopírovala britská firma Beechams a začala predávať Beechams Tooth Paste v tubách. V roku 1873 predstavuje svoju aromatickú zubnú pastu Colgate a v roku 1896 pastu Colgate Dental Cream plnia rovnako do túb.
Do 2. svetovej vojny sa do väčšiny pást pridávalo mydlo alebo emulgačné činidlo, aj keď to malo niektoré podstatné nedostatky. Po vojne bolo mydlo nahradené inými činidlami. Výrobcovia pást pokračovali vo vývoji a zvyšovali účinnosť pást. Boli objavené blahodárne účinky fluoridu (zvýšenie odolnosti zubnej skloviny voči zubnému kazu).
Dnešné moderné zubné pasty obsahujú ďalšie účinné látky a poskytujú tak dokonalú ochranu chrupu a ústnej dutine.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.