mestského zastupiteľstva. Skupina poslancov, na čele s Jánom Bednarčákom (DS), predsedom finančnej komisie, kritizovala mestské hospodárenie.
„Rozpočet je jednak už teraz riadne napätý, druhá vec je, že rozpočtová disciplína je slabá," povedal nám J. Bednarčák, ktorý mal výhrady k rozpočtu už pri jeho schvaľovaní. „Po treťom kvartáli ho budeme meniť tak, aby sa to učesalo. Minulý rok bol taký výsledok, že bola jeden a pol miliónová strata, tento rok bude podľa mňa strata zase. A robiť stratu mesto nesmie - keby to bol podnikateľský subjekt, tak jeden rok strata, druhý rok strata a skončí. A mesto nemôže skončiť. To sa, podľa môjho názoru, podceňuje."
V rozprave sa napríklad poslanec Bednarčák zaujímal o to, prečo mesto zamestnalo niekoľko ľudí naviac, ktorých zaplatilo z položky miezd a odmien, ako aj o to, „ako môžu sedieť súčty, keď chýbajú položky". Svoje námietky napísal aj v správe finančnej komisie k plneniu rozpočtu. podľa správy je hospodárenie mestskej spoločnosti Bytové hospodárstvo „vcelku bez problémov. Prekročenie výdajov je spôsobené zväčšeným objemom zámkovej dlažby. Z toho vyplýva aj priaznivá ekonomická situácia. napriek tomu na začiatku vykurovacieho obdobia hrozí riziko insolventnosti, keďže výška pohľadávok výrazne prekračuje výšku záväzkov, pričom úhrada pohľadávok mestského úradu je v dnešnej finančnej situácii mesta dosť neistá".
Ján Bednarčák však v správe dodáva, že vyhliadky na druhý polrok sú dobré. Kladne je hodnotená aj ekonomická situácia v Technických službách, ktorá je napriek miernej strate priaznivá. Horšie je na tom podľa Bednarčákovej správy samotné mestské hospodárenie. Ako uviedol, plnenie rozpočtu mesta je v prvej polovici roku 2001 značne komplikované. V príjmovej časti rozpočtu sa neplní výber daní z nehnuteľností právnických osôb, pričom je neistá perspektíva do druhej dekády. „Takisto sú nadhodnotené očakávané príjmy z predaja pozemkov a výber pokút mestskou políciou," pokračuje správa, ktorá pripomína, že na strane výdavkov treba počítať s nutnosťou zaplatiť príspevok za mestskú hromadnú dopravu a ďalšie položky.
„Hospodárenie je dosť rizikové, máme rozostavaných veľa vecí," uviedol veľkošarišský primátor Róbert Oros, pričom dodal, že „práve som pochopil, že je nepochopenie zo strany poslancov. Snažím sa robiť pre ľudí a uspokojiť ich čo najviac. Z toho vznikajú problémy v hospodárení, ale jednoducho viem, že prežijú Technické služby i Bytové hospodárstvo. Vidím to z nadhľadu, preto tvrdím, že by nebolo správne nevyužiť verejno-prospešných pracovníkov na výrobu a kladenie zámkovej dlažby i keď nemám na zaplatenie, ale viem, že BH jednoducho prežije". Ako dodal, je možné využiť napríklad aj taký spôsob, že sa dlažba dostane do správy Bytového hospodárstva a vyrieši sa tak dlh mesta.
Ján Bednarčák však s hospodárením spokojný nie je a v správe uvádza: „Perspektíva naplnenia rozpočtu bez úprav vo veľkej miere závisí od toho, či sa podarí načas zrealizovať najväčšiu investičnú akciu mesta - výstavbu bytovky. Od toho závisí hlavne výška budúcich príjmov a tiež výška straty, ktorej sa mesto Veľký Šariš pri koncoročnom vyhodnotení znova nevyhne."
Na margo bytovky, sťaby priority investičnej výstavby, primátor Oros konštatoval: „Sú na štvrtom nadzemnom podlaží, treba urobiť strechu. Výstavba pokračuje viac-menej podľa našich predstáv, máme asi mesačný sklz, čo nie je až tak veľa. Trochu nám zahaprovali finančné zdroje, poslanci si tiež neuvedomujú, že nie je napĺňanie zdrojov." Ako dodal, mesto potrebovalo dotácie na inžinierske siete, pričom muselo združiť dvadsať percent prostriedkov. To sa podarilo a financie od štátu už môže mesto čerpať. „Ono v konečnom dôsledku, po jeseni sa ukáže, koľko sa toho preinvestovalo a aj bude čosi za nami vidieť. Posledné dva roky sme riešili 92 domov, kde sa urobili všetky inžinierske siete, okrem ciest," konkretizoval primátor, pričom dala, že pri 36 domoch by mala byť do polovice októbra hotová i cesta. R. Oros považuje tento stav za investície do budúcnosti.
Za prvý polrok vyzbieralo mesto Veľký Šariš do príjmovej časti rozpočtu vyše 11,3 milióna korún, teda len 33,2 percenta plánovaného plnenia. Z toho vlastné príjmy splnilo na 40,07 percenta. Výdavky boli naplnené na 49,35 percent, čo činí vyše 18,6 milióna korún. Poslanci nakoniec správu o plnení rozpočtu schválili len jedenástimi hlasmi za.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.