majetku akciová spoločnosť Mestský bytový podnik. Mestské zastupiteľstvo rozhodovalo pri tomto o dvoch zásadných otázkach. Po prvé, či pokračovať v správe mesta s firmou Byterm? Po druhé, ak nie, akou formou ďalej spravovať mestský majetok? Zhoda poslancov bola jednoznačná. Rozhodli, že mesto nebude pokračovať v dovtedy platnej mandátnej zmluve, aj keď zo strany vedenia mestského úradu nebolo spracované jej podrobné hodnotenie, či bola pre mesto výhodná alebo nevýhodná. Natíska sa otázka - prečo?
Napísal nám do redakcie člen vranovského mestského zastupiteľstva Ján Kuba. Uviedol, že doteraz z mestskej kasy išlo spolu v prospech tejto novozriadenej mestskej akciovej spoločnosti osem miliónov korún. „Inak povedané, všetci občania bez ohľadu na to, či bývajú v mestských bytoch, alebo vlastných, prispejú zo svojich daní," pokračoval poslanec Kuba. Jeho názor sme uverejnili 19. septembra pod titulom Je Mestský bytový podnik vo Vranove nad Topľou výhrou alebo pascou na občana?
V tomto kontexte totiž rezonujú slová konateľa firmy Byterm Jozefa Mihalčina, že náklady pre mesto so založením novej firmy budú značné. "Poslanci celú záležitosť nepochopili, lebo materiály ktoré naša firma predložila mestu neboli prerokované ani len v mestskej rade. Primátor Milan Muška ich nepredložil." Tu sme sa J. Mihalčina opýtali na názor, prečo je primátor Milan Muška vraj voči firme Byterm zaujatý? „Vadí mu nie naša firma, ale moja osoba. Pritom pred rokom 1991 sme založili spolu firmu. Z nej potom vystúpil. Keď sa však po rozpade Československa vrátil z Federálneho zhromaždenia a nemal možnosť zamestnať sa, vtedy som ho zobral do Bytermu. Bol mojím zamestnancom. Vlastne je stále mojím zamestnancom." Jozef Mihalčin poznamenal, že zatiaľ Muška nepožiadal o rozviazanie pracovného pomeru, teda je uvoľnený na výkon funkcie. Pokračoval informáciou, že Milan Muška pracoval vo firme Byterm ako šéf divízie potrubných rozvodov. „Tiež bol mojim švagrom. Žil som totiž s jeho sestrou." Zároveň konateľ Bytermu poznamenal, že primátor zrejme z ješitnosti, že nemá na neho dosah, „že mi nemôže rozkazovať, ani prikazovať, tlačí na to, aby pre mesto nebol Byterm, ktorého som majiteľom i konateľom, partnerom. Veď, či predložím mestu zaujímavé návrhy, alebo koncepcie, robí Muška všetko preto, aby bolo po jeho, a to bez toho, či je to pre mesto výhodné."
Nepokúsili ste sa o svojej pravde presvedčiť poslancov? - spýtali sme sa. „Vystúpil som na zastupiteľstve a povedal ako sa veci majú. Môj názor je taký, že primátor robí všetko pre to, aby zakryl svoje ambície na vyššie politické ciele, a zneužíva mesto k tomu, aby tieto svoje vízie naplnil. Veď ak poslanci boli toho presvedčenia, že nájomná zmluva s Bytermom je pre mesto nevýhodná, mali urobiť nové výberové konanie. Namiesto toho sa teraz vyhodí niekoľko miliónov na mestskú akciovú spoločnosti. A ak to nepôjde?.."
J. Mihalčin zároveň poznamenal, že záležitosť sa pritom dala riešiť vylepšením zmluvy s Bytermom.
Svojho času ste tvrdili, že primátor Muška chcel zasahovať do diania v Bytermu. Môžete to konkretizovať? „Mal výhrady voči môjmu riaditeľovi, že je neschopný, tiež voči ekonómovi, vraj načo ho tam mám. Povedal som mu, že je moje výsostné právo o tom rozhodovať. Tiež chcel, aby som niekoho zamestnal za kuriča a podobne." Skonštatoval tiež, že v jednej svojej firme mal zamestnaného primátorovho syna. „Keď som ho prepustil, tak si ho zamestnal v Mestskom podniku služieb."
Podľa Mihalčina vie Muška iba pekne rozprávať. Na ilustráciu uviedol: „Tvrdilo sa, že do Vranova príde firma Siemens a vznikne sto pracovných miest. Nie je to pravda. Alebo sa povedalo, že do Vianoc bude dokončených 70 bytov. Oni aj boli dokončené - ale až o tri roky. Takže primátor zavádza. A takýto politik by mal zvážiť svoje pôsobenie vo verejných funkciách."
Na dôvažok konateľ Bytermu poznamenal, že Milan Muška, ako podpredseda ZMOS-u je človek, ktorý 20 - 30 rokov fungoval v komunistickom systéme, ako nomenklatúrny káder a jeden z najvyšších funkcionárov vo Vranove. „Najvyšší predstaviteľ Mestského národného výboru predsa nemôže byť podpredsedom ZMOS-u pre ekonomiku," poznamenal.
Čo na slová Jozefa Mihalčina hovorí primátor Muška? „Na poznámky týkajúce sa osobných vzťahov a mojej rodiny chcem povedať iba jedno - za pomoc v ťažkom životnom období som bol vždy ľudsky vďačný, ale nemôžem za to, ak som nenaplnil predstavy pána Mihalčina o tom, kam by až táto vďačnosť mala siahať."
Následne Milan Muška rozviedol, čo predchádzalo ukončeniu správy majetku mesta spoločnosťou Byterm, ktorej jediným majiteľom a konateľom je Ing. Jozef Mihalčin. Konštatoval, že v marci 1993 mesto Vranov nad Topľou uzatvorilo mandátnu zmluvu s novovzniknutou spoločnosťou Byterm, predmetom ktorej bola správa bytového a tepelného hospodárstva. Bola uzatvorená na dobu neurčitú. „V roku 1996 však mesto zmluvu prehodnotilo pre nespokojnosť so správou tohto majetku. Vykonala sa aj previerka v Byterme z podnetu mestského zastupiteľstva. Výsledky viedli k prijatiu opatrení, ktoré obmedzili možnosť spoločnosti Byterm nakladať so spravovaným účtom."
Primátor tiež zdôraznil, že prijaté opatrenia (bolo ich viac, napríklad zmenené pravidlá pri obstarávaní tovarov a pod.) sa zdali byť dostatočnou zárukou na to, aby mesto pokračovalo v zmluvnom vzťahu s Bytermom. Pôvodná neurčitá doba zmluvného vzťahu bola tiež zmenená na dobu určitú - do 30. júna 2001.
„Tento krok sme chápali, ako ponúknutú príležitosť pre Byterm. Čas však ukázal, že opatrenia boli nedostatočne účinné." Vranovský primátor ešte poznamenal, že spoločnosť Byterm dostala vždy v orgánoch mesta priestor. „Bolo len a len na ich, ako tento priestor a možnosti dokázali využiť."
Tiež zdôraznil, že Ing. Mihalčin teda päť rokov vedel o tom, že mandátna zmluva pre neho končí. „Mal dostatok času na to, aby sa s tým vyrovnal. Každý má právo vybrať si partnera, s ktorým uzatvorí zmluvný vzťah. Mesto si vybralo."
M. Muška následne poznamenal, že o takej dôležitej veci akou je nakladanie s majetkom rozhoduje vždy mestské zastupiteľstvo. „A rozhodnutie o tom, aby správu mestského majetku od 1. júla 2001 zabezpečovala mestská akciová spoločnosť aj padlo. Určite však bolo motivované inými pohnútkami než sympatiami, či nesympatiami k s. r. o. Byterm alebo k jej majiteľovi."
Napokon sa primátor Vranova vyjadril k svojej komunistickej minulosti: „Moja politická orientácia bola a je dostatočne známa a to nielen vo Vranove. Predsa len chcem ubezpečiť, že do personálnych záležitostí som nezasahoval nielen Ing. Mihalčinovi, ale ani nikomu inému. Avšak pri nedostatku pracovných príležitostí vo Vranove chodí za mnou množstvo ľudí s prosbou o pomoc. Usilujem sa im pomôcť a oslovujem za tým účelom aj podnikateľov. Pána Mihalčina som poprosil, aby prehodnotil svoje rozhodnutie prepustiť kuriča s poškodeným zdravím, no nevyhovel mi."
Na záver Milan Muška skonštatoval: „Ako komunálny politik mám samozrejme aj isté predstavy, vízie a ambície. Mojim cieľom aj vo funkcii podpredsedu ZMOS je pomôcť samospráve, aj vranovskému regiónu. Také sú aj moje ambície do budúcnosti. A o tom, kto je podpredseda ZMOS, rozhodujú voľby."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.