základňa ako taká, len mení svoj názov. Namiesto 34. leteckej základne v Prešove budeme mať od dnes 3. leteckú základňu. Tá bude dokonca posilnená. Veliteľ základne plk. Ing. Marián Dzurilla (na obr.) síce početný stav základne ani počet bojových vrtuľníkov neprezradil, uviedol však, že v dôsledku reorganizácie neprišiel o zamestnanie žiaden jej vojak z povolania a ani civilný zamestnanec. Naopak, jej rady sa rozšírili o príslušníkov, ktorí by ináč v rámci reorganizácie prišli o miesto v iných vojenských útvaroch. Prešovská 3. letecká základňa je takto bohatšia o viac ako 150 ľudí.
Reorganizácia Armády SR je spojená síce s našou snahou o vstup do NATO, ale vychádza aj z reálnych možnosti ekonomiky štátu. „S tým súvisia aj tie zväzky, ku ktorým sa hlásime, pretože Slovenská republika ako štát nie je schopná postaviť takú armádu, ktorá by nás bránila na všetky strany. Z tohoto dôvodu je hlásenie sa k severoatlantickej aliancii a snaha dostať sa pod krídla niekoho, kto je silný," zdôraznil M. Dzurilla.
Pri reorganizácii armáda prechádza na ľahšiu vyzbroj. Vyžaduje si to nielen ekonomická situácia štátu, ale nabádajú k tomu aj vyjadrenia zástupcov členských krajín NATO. Letecká základňa v Prešove je však spokojná so svojimi bojovými vrtuľníkmi Mi-24 ruskej výroby. „Typy techniky a jej rodokmeň nie sú podstatné. Aj v alianciách je veľmi dôležité, aby sa ľudia dorozumeli a aby našli spoločnú reč. Je jedno, či niekto jazdí na krave alebo na koni. Ukázali to aj doterajšie konflikty, v ktorých bola použitá bojová technika tak zo západu, ako aj z východu. Všetky postkomunistické štáty majú zatiaľ síce starú techniku, ale dobrú. Snažíme sa ju modernizovať, aby sme v budúcnosti mohli používať pozemné navigačné prostriedky, ktoré na územiach týchto štátov sú," poznamenal veliteľ 3. leteckej základne v Prešove plk. Ing. Marián Dzurilla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.