programu Jour-Fix prednášku na tému Eurojazyk - lingvisticko-integračné problémy EÚ. Hosťom bol tentoraz analytik Ivo Samson. Upozornil na fakt, že EÚ má dnes 15 členov a tým 11 úradných jazykov. Navonok prirodzená záležitosť však pre EÚ predstavuje obrovské finančné náklady na prekladateľov a tlmočníkov, nehovoriac o efektivite. Z tejto myšlienky vychádza medzinárodný projekt, ktorý má riešiť otázku eurojazyka v niekoľkých rovinách.
"Existuje projekt jedného pracovného aj úradného jazyka, čo je samozrejme angličtina. Ďalšie dva projekty navrhujú diferencovať jazyky a urobiť povedzme tri, ktoré by sa používali. Všetky ostatné len v styku s Bruselom a ostatnými členskými krajinami. Je to dosť zložitá situácia, lebo Európska únia sa stále musí brániť výhradám, že berie národom suverenitu," vysvetlil. Pripomenul, že ďalších 13 asociovaných krajín si do EÚ prinesie aj svoj jazyk a rovnakým spôsobom zaťažia spoločnú pokladnicu. Otázne je, či sa to dá finančne zabezpečiť.
Na našu otázku, ako zo svojho pohľadu analytika a odborníka na zahraničnú politiku vníma šance Slovenska vstúpiť do EÚ už v roku 2004, nám odpovedal, že v poslednom čase to vidí menej skepticky, ako v minulosti. "Všetko sa za posledný rok posunulo dopredu. Skeptický som bol preto, že politici hovorili niečo iné, než to, čo bolo reálne z pohľadu Európskej komisie. Práve ona má totiž prehľad o finančných možnostiach a pokrokoch, ktoré tá-ktorá krajina urobila. Politik nemá taký prehľad, politik sľubuje." Dodal, že Slovensko je na tejto ceste asi v polovičke, ale to ešte nemusí znamenať, že EÚ sa rozšíri o viac ako 2-3 krajiny.
Opýtali sme sa tiež na jeho názor na súčasnú politickú atmosféru vo svete po tragických udalostiach v USA a tiež na rozhodnutie slovenskej vlády uvoľniť vzdušný priestor počas amerických odvetných akcií. "Nová situácia môže urýchliť, alebo zabrzdiť náš proces integrácie. Aj keď urýchli, nie je to dôvod na oslavu, to je v podstate vydieranie. My nie sme schopní splniť ani ekonomické kritériá EÚ ani NATO, ale sme schopní priamo či nepriamo vyhrážať sa. Ak chcete mier, zaistite si stabilitu, obrazne povedané, na zadnom dvore. Keď nás zoberiete, budete tu mať kontrolu. Toto je vydieranie."
V súvislosti s pripravovanou odvetou USA zdôraznil, že prezident G. Bush pripravil na seba pascu, lebo ju sľúbil občanom a teraz si už nemôže dovoliť cúvnuť. Otázkou je, či to bude strategický krok pre USA a aký efekt prinesie. Poznamenal tiež, že gesto Slovenska pri otvorení vzdušného priestoru, nemá nič spoločné s našim postavením kandidátskej krajiny NATO, hoci sa to niektorí politici snažia, alebo budú snažiť takto interpretovať. Dodal, že tu ide predovšetkým o priznanie práva USA na obranu v zmysle charty OSN.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.