kostola na Dedinkách Igor Jendruch. Historickú udalosť, na ktorej sa zúčastnili i občania okolitých dedín, sprevádzala omša. Súčasťou podujatia bolo odhalenie pamätnej tabule spisovateľovi a básnikovi Jozefovi Spišákovi, rodákovi z Dediniek. Tabuľu odhalila starostka Anna Tökölyová pri príležitosti jeho nedožitých 77. narodenín za prítomnosti spisovateľovej sestry.
Do detailov a na úrovni zorganizovanou akciou žila celá obec. Pozornosť jej venovali najmä starší občania, ktorí považujú prijatie symbolov za zadosťučinenie. Prijatiu erbu predchádzala takmer dvojročná príprava hlavnej iniciátorky A. Tökölyovej a dnes už jej nebohého manžela, ako aj poslancov obecného úradu. Tí navrhli konečnú podobu erbu, ktorý schválila heraldická komisia SR.
Erb odráža historické súvislosti Dediniek. Znázorňuje atribúty sv. Štefana- korunu a žezlo a sv. Imricha-meč, pomenované po pôvodných zakladateľoch dvoch obcí Imrichoviec a Štefanoviec, spojením ktorých vznikli v roku 1933 Dedinky.
Návrh súčasného pečatidla vychádzal z podoby poečiatok oboch dedín, ktoré sa našli v archívnych záznamoch. Starostka ju bude používať v korešpodenčnom styku s družobnými obcami. Štvorfarebná vlajka, erb i pečatidlo majú už svoje miesto na obecnom úrade.
Pri príležitosti prijatia symbolov Dediniek vydala obec reprezentačnú publikáciu Príspevky k dejinám obce Dedinky, ktorej autorom je Ján Šlosár. Na jej vzniku sa podieľali aj samotní občania. Poskytli materiály a poznatky, ktoré spolu s archívnymi dokumentami odrážajú históriu Dediniek. Každá domácnosť dostala jeden výtlačok.
Po vysviacke, odhalení tabule a krátkym kultúrenym programom pokračovalo podujatie slávnostným posedením v neďalekom hoteli Priehrada. "Mám veľkú radosť z toho, že myšlienka priajtia erbu sa vydarila k spokojnosti občanov. Je to zážitok a príjemný pocit z udalosti, vďaka ktorej sa môžu ľudia pýšiť vlastnými smybolmi obce," dodala starostka A. Tökölyová.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.