Pasteura primár Oddelenia minimálne invazívnej gynekológie nemocnice Praha-Homolka Pavel Bartoš so svojim operačným tímom. Na Slovensku ojedinelý zárkok, ktorý trval necelé tri hodiny, sa uskutočnil v rámci workshopu s medzinárodnou účasťou nazvaného Možnosti laparoskopie v operačnej liečbe gynekologických nádorov.
Zaujímavosťou tiež bolo, že ho Slovenské telekomunikácie v spolupráci s Katedrou počítačov a informatiky TU Košice videokonferenčne prenášali z operačnej sály na Moyzesovej ulici na Triedu SNP 1, kde si celý priebeh mohli pozrieť hostia konferencie ako aj študenti Lekárskej fakulty UPJŠ.
"Zákrok podstúpila staršia pacientka, ktorej bola laparoskopickým spôsobom odstránená maternica a lymfatické uzliny. Môžme konštatovať, že bol úspešný, pacientka už na druhý deň mohla opustiť lôžko, čo pri bežných operáciach nie je možné. To preto, že endoskopia predstavuje minimálne invazívnu metódu, ktorá nielenže znižuje čas samotného zákroku, riziko komplikácii a stratu krvy, ale skracuje aj dĺžku hospitalizácie, čím, samozrejme, šetrí finančné prostriedky vynaložené na starostlivosť o pacienta. Na Slovensku sa doteraz týmto spôsobom zhubný nádor maternice, a najmä odstránenie lymfatických uzlín, ešte neriešilo. Laparoskopia otvára nové možnosti liečby pacientov s onkologickými ochoreniami," konštatoval prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Doc MUDr. Alexander Ostró, CSc.
"Na našej klinike už viac ako päť rokov existuje Jednotka minimálne invazívnej terapie, ktorá úzko spolupracuje s oddelením miminámálne invazívnej gynekológie pôsobiacim v Prahe-Homolke. Vďaka týmto kontaktom sa nám podarilo v piatok vrámci workshopu zrealizovať prvú laparoskopickú lymfadenektómiu na Slovensku a veríme, že spolupráca medzi pracoviskami sa bude ďalej úspešne vyvýjať," dodal prednosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.