členovia ASL vo štvrtok a v piatok 11. a 12. októbra zavreli ambulancie a vykonali sanitáciu.
Ako na tlačovej besede uviedol prezident ASL Ladislav Pásztor, ak ministerstvo financií neprijme cenové opatrenie v súlade s požiadavkami asociácie, od 1. novembra by lekári mali striktne dodržiavať zákon a pacientom predpisovať len lieky v súlade so súčasnými poznatkami lekárskej vedy. Nebudú už prihliadať k racionalizačným faktorom, pacientov však budú informovať o doplatku a alternatívnych liekoch.
Podľa Pásztora je ASL prinútená pritvrdiť svoj postoj, lebo rokovania s ministerstvom zdravotníctva sú takmer bez výsledkov. ASL tak pokračuje v nátlakových akciách, ktoré sa začali v septembri protestným vzdelávaním. Súkromní lekári vtedy na celý deň zavreli ambulancie a školili sa o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.
Podobne sa v októbri vykoná sanitácia, ktorá je podľa Pásztora nevyhnutná pre hygienické štandardy. Čas, v ktorom sa ambulancie budú maľovať, využijú lekári na odborné semináre. Ako zdôraznil L. Pásztor, protestujúci lekári zabezpečia lekársku službu prvej pomoci. Podľa prezidenta ASL môžu protesty vyústiť až do týždenného zatvorenia ambulancií.
Podľa Pásztora je hlavným vinníkom podfinancovania zdravotníctva štát. "Výdavky na zdravotníctvo sa v návrhu štátneho rozpočtu plánujú ešte nižšie, ako v tomto roku. Ich podiel na hrubom domácom produkte má byť 5,6 percenta, zatiaľ čo inde vo svete sa pohybujú od 8 do 9 percent. Ak by štát platil odvody za svojich poistencov vo výške 14 percent aspoň z minimálnej mzdy, ročne by do rezortu pribudlo 9 mld. Sk, čím by sa za rok a pol zlikvidoval súčasný vnútorný dlh zdravotníctva."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.