neba zasiahne každého správa, keď sa dopočuje o pracovnom úraze so smrteľným následkom. A takéto správy v médiách žiaľ veru vôbec nie sú žiadnou zriedkavosťou. Vyšetrovaním pracovných úrazov sa na Slovensku zaoberá Národný inšpektorát práce. Ako to vyzerá s touto problematikou v Košickom kraji, o tom sme sa porozprávali s hlavným inšpektorom Inšpektorátu práce Košice Ing. Ivanom Majerom.
M: Pracovná úrazovosť má mierne klesajúci trend
"Vo všeobecnosti podľa štatistiky za posledných tridsať rokov je trend pracovnej úrazovosti mierne klesajúci. Registrujú sa úrazy, kde je práceneschopnosť aspoň jeden deň okrem dňa, kedy k nemu došlo. V roku 1969, kedy vznikol inšpektorát práce, na Slovensku zaevidovali asi 70 tisíc pracovných úrazov, v súčasnosti sa toto číslo pohybuje na hranici 22 až 24 tisíc pracovných úrazov za rok," uviedol I. Majer.
Najzávažnejšími pracovnými úrazmi sú samozrejme smrteľné. Pred tridsiatimi rokmi bolo zhruba tristo takýchto prípadov za rok, v súčasnosti sa tento počet pohybuje okolo sto. Znamená to, že na Slovensku každý druhý pracovný deň pri práci niekto zomrie. Medzi pracovné úrazy patria aj tie, ktoré sa stanú na cestách počas služobných ciest. Z celkového počtu pracovných úrazov práve tieto predstavujú najväčší podiel. Inšpektori práce vyšetrujú tie pracovné úrazy, ktoré sú klasifikované ako ťažké, smrteľné alebo hromadné. Za hromadný sa považuje taký, kde sú zranené aspoň tri osoby, z toho jedna ťažko alebo smrteľne, alebo ak je ľahko zranených viac ako desať ľudí.
MT: Kým iní prežili pád z 10-metrovej výšky, ďalší zomrel pri trojmetrovej
K tragickej udalosti došlo v tomto roku vo VSŽ, kedy zamestnanec - údržbár - zistil, že z jedného automatického stroja vyteká olej. "Prekročil zábranu a išiel sa na to pozrieť. Doslova mu zvalcovalo hlavu. Keďže tento zamestnanec porušil zásady bezpečnosti práce, škodová komisia VSŽ nemohla priznať rodine odškodnenie ani korunu," zaspomínal si Ing. Majer na jeden z prípadov.
Naše zákony pamätajú na to, že za škody spôsobené zamestnancovi na pracovisku zodpovedá zamestnávateľ, aj keď sa trebárs len pošmykne na schodoch a zlomí si ruku. V takomto prípade počas maródky zamestnávateľ dopláca zamestnancovi k nemocenským dávkam toľko prostriedkov, aby ten mal príjem, ako keď je riadne v práci. Pri smrteľnom pracovnom úraze má manželka a deti nárok na jednorazové odškodnenie, na úhradu nákladov spojených s pohrebom či s pomníkom plus ak zamestnávateľ zodpovedá za pracovný úraz, rodina bude dostávať časť mzdy zosnulého. U manželky to platí až do jej nástupu do dôchodku a u detí do veku, kedy dosiahnu dospelosť.
"V prípade zamestnanca VSŽ, ktorý porušil predpisy, však rodina nemala nárok ani na korunu odškodnenia. Keďže vo VSŽ majú určité sociálne fondy, podnik dobrovoľne rozhodol o uvoľnení nejakej čiastky pre rodinu," poznamenal I. Majer.
Zaujímali sme sa aj o nedávny prípad žeriavničky z U. S. Stelu, ktorá utrpela vážne zranenia pri páde zo žeriavovej dráhy. Ako sa klasifikovala v tejto kauze miera zavinenia? "Pani išla po žeriavovej dráhe, ktorá mala zábradlie len na jednej strane. Keby sa bola pridržiavala, nemusela spadnúť. Nedá sa to ale zvaliť na tú žeriavničku, pretože tá nekonala konkrétne proti nejakému bezpečnostnému predpisu. Prevádzkovateľovi pritom žiadny predpis neukladal povinnosť zvýšiť ochranu vo väčšom meradle, aká tam dovtedy bola. Napriek tomu keď v U. S. Steel zistili, že sa takéto prípady, keď pri poruche žeriavu musí ísť žeriavnik pešo po žeriavovej dráhe, môžu opakovať, zaviedli nové opatrenie. Každý žeriavnik musí byť zabezpečený bezpečnostným pásom, na zábradlie dali namontovať oceľové lanká, na ktoré sa dajú pásy upnúť, takže k podobným prípadom by už nemalo dochádzať," povedal I. Majer. V tomto prípade vinu neniesol ani zamestnávateľ, ani zamestnankyňa. "Toto opatrenie vydal samotný prezident U. S. Steel J. H. Goodish a stálo niekoľko miliónov korún. Zároveň boli vytvorené pracovné skupiny, ktoré v podniku vyhľadávajú takéto miesta, kde je to síce de jure v poriadku, ale kde hrozí možné nebezpečie, ako v tomto prípade," uzavrel.
K mnohým nešťastným úrazom v tomto roku došlo pri páde z výšky. Tragicky skonal istý zamestnanec pri páde z výšky 2,8 metra, kým paradoxne napríklad spomínaná žeriavnička po páde z ôsmich metrov prežila, rovnako ako ďalší pracovník železiarní, ktorý zostal po páde zo strechy vo výške desiatich metrov nažive.
Spomeňme v skratke ďalšie tragické tohotoročné udalosti v Košickom kraji, kedy pri vykonávaní pracovných povinností vyhasli ľudské životy. Jeden muž zomrel pri posune a spínaní železničných vozňov, kedy sa dostal medzi dva vozne. Ďalší muž skonal po páde z traktora. Určite máte ešte v živej pamäti tragickú smrť robotníka, ktorý pracoval pri montáži mosta nad Hornádom bez zaistenia, spadol do vody a utopil sa. Len nedávno umrel ďalší muž pri oprave nákladného auta, kedy ho privalila zle zaistená korba auta. V polovici septembra zas ďalší muž počas nočnej zmeny sadol do auta, naštartoval ho a udusil sa splodinami.
K ďalšiemu nešťastiu došlo v júni v Moldave, kedy jedna firma robila zemné výkopové práce. Prišiel tam aj príbuzný majiteľa, ktorý mal síce do zamestnania nastúpiť až o dva týždne, ale napriek tomu sa aj on pustil do práce. Bol práve vo výkope, keď sa svah zosunul a jeho zasypalo. Tento prípad, keďže nebol zamestnancom firmy, sa neklasifikoval ako pracovný úraz, ale ako úraz inej osoby na pracovisku.
M: Najviac tragédií priniesli "čierne" piatky
Za prvý polrok minulého roku bolo na Inšpektoráte práce v Košiciach nahlásených deväť smrteľných pracovných úrazov. K dnešnému dátumu stihlo pribudnúť ešte šesť ďalších. Pre porovnanie napríklad v Nitrianskom kraji majú doteraz len päť takýchto prípadov. Vlani ich však bolo práve v Košickom kraji najmenej. Z deviatich smrteľných pracovných úrazov sa až osem stalo mužom. V piatich prípadoch vek usmrtených nepresiahol 30 rokov. Väčšina úrazov vznikla v mesiacoch marec a jún. Čiernym dňom sa stal piatok, kedy sa stala až tretina prípadov. Najviac tragédií sa stalo v organizáciách, ktoré vykonávajú poľnohospodárske, lesnícke a stavebné práce.
Pozitívnom trendom je menší výskyt pracovných úrazov pod vplyvom alkoholu. Ešte pred desiatimi rokmi sa alkohol podpísal pod zhruba tretinu úrazov, kým v súčasnosti je to menej ako desať percent.
Čo sa týka ťažkých pracovných úrazov, tých evidovali za prvý polrok 13. Najviac ich vzniklo vo vekovej skupine postihnutých od 40 do 50 rokov, najviac tragédií sa stalo v oblasti priemyslu a stavebníctva. Najhoršími mesiacmi boli február až máj. Čiernymi dňami sa stali utorok, štvrtok a opäť piatok.
Tohto roku sa v Košickom kraji stali tri hromadné pracovné úrazy, z toho dva pri dopravných nehodách a tretí zaznamenali v Sečovciach pri montážnych prácach na elektrickom vedení.
Najčastejšou príčinou pracovných úrazov je zlá organizácia práce zo strany vedenia firiem, neraz dokonca v priamom rozpore so zásadami bezpečnosti. Na druhej strane tieto predpisy často porušujú aj samotní zamestnanci. V mnohých prípadoch k ich porušovaniu dochádza opakovane a to neraz aj s vedomím vedenia. Vtedy inšpektoráty práce pochopiteľne berú čiastočne na zodpovednosť nielen priamo zamestnanca, ktorý predpisy porušoval, ale aj zamestnávateľa.
Národný inšpektorát práce ukladá pokuty až do výšky jedného milióna korún. Košický inšpektorát v tomto roku "rozdal" pokuty asi v tridsiatich prípadoch v úhrnnej výške zhruba jeden milión korún. V priestupkovom konaní je možné udeliť pokuty tiež fyzickým osobám, teda aj členom vedenia a to až do výšky troch mesačných platov. K takýmto prípadom ale dochádza zriedka. Väčšinou sa finančné postihy dotýkajú samotných organizácií. Inšpektori práce majú tiež právomoc zakázať prevádzku, alebo vyradiť zariadenia nezodpovedajúce bezpečnostným predpisom z prevádzky. V prípade zistenia zanedbania služobných povinností súbežne koná aj polícia, ktorá prípad vyšetruje ako podozrenie z trestného činu. Národný inšpektorát práce sa však nezaoberá len sankcionovaním, ale vykonáva tiež poradenskú činnosť. Jeden deň v týždni sú záujemcom k dispozícii odborníci zo všetkých oblastí. Pri návštevách zamestnávateľských organizácií inšpektori bezplatne poskytujú zamestnancom brožúry s informáciami týkajúcimi sa bezpečnosti práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.