našli americkí experti v batožine patriacej egyptskému pilotovi Mohamedovi Attovi (33), ktorý bol podľa amerických úradov jedným z hlavných únoscov pri teroristických útokoch proti budovám v New Yorku a vo Washingtone.
Afganské bezpečnostné sily údajne zatkli troch príslušníkov amerických špeciálnych vojenských jednotiek pri hraniciach s Iránom. Vojaci boli súčasťou zadržanej päťčlennej skupiny disponujúcej veľmi modernými zbraňami a mapami s lokalitami, v ktorých sa pohybujú príslušníci organizácie al-Kajdá teroristu Usámu bin Ládina.
Zvyšní dvaja muži boli Afganci s americkým štátnym občianstvom, ktorí tiež prešli výcvikom amerických špeciálnych vojenských jednotiek. Podľa nemenovaného zdroja televízie al-Džazíra bola skupina na špionážnej misii. Jej úlohou bolo spoznať teritórium, v ktorom sa pohybuje bin Ládinova skupina.
Vodca afganského vládnuceho hnutia Taliban Muhammad Umar v sobotu menoval nového hlavného veliteľa svojich ozbrojených síl a vydal rozkaz na vytvorenie generálneho štábu pri hraniciach s Pakistanom.
Umar menoval veliteľa Mulavího Džalaliddína Hakaního hlavným veliteľom síl Talibanu a poveril ho vytvorením generálneho štábu v meste Chóvst.
Prvý raz po desiatich rokoch ponúkla India svoje zariadenia Spojeným štátom, keď na indickej leteckej základni pri Naí Dillí pristálo v piatok večer americké transportné lietadlo Hercules C-130. Lietadlo smerovalo do oblasti strednej Ázie a na základni Palam si doplnilo pohonné hmoty. Lietadlo Hercules C-130, ktoré sa zastavilo na letisku približne na tri hodiny, letelo z americkej vojenskej základne v juhovýchodnej Ázii. "Nemôžeme povedať, či prevážalo vojakov alebo zariadenie. Odletel do nejakej destinácie v strednej Ázii," uviedol zdroj z indického ministerstva obrany.
Ruská armáda začala podľa správ ruských médií dodávať opozičnej afganskej Severnej aliancii tanky a obrnené vozidlá.
Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov schválila rozsiahlu protiteroristickú rezolúciu požadujúcu od všetkých štátov zmrazenie financií jednotlivcov podozrivých z terorizmu a uskutočnenie príslušných zákrokov voči skupinám, ktoré takéto osoby podporujú. Rezolúcia predpokladá dramatické rozšírenie roly OSN snažiacej sa vytvoriť celosvetovú koalíciu a nariaďuje krajinám zamietnuť poskytnutie bezpečnosti pre všetkých, ktorí sú priamo zodpovední za teroristické útoky alebo ich financujú. Rovnako sa na jej základe zmrazujú účty každého jednotlivca, ktorý sa dopustil teroristického činu, pokúšal sa o to, alebo bol členom skupiny vedenej či kontrolovanej takouto osobou.
Spojené štáty poskytli Pakistanu ekonomickú podporu vo výške 50 miliónov dolárov za pomoc Islamabadu pri spore USA so susedným Afganistanom v súvislosti s teroristickými útokmi z 11. septembra.
Metodicky vedená protiteroristická kampaň preverí trpezlivosť a odhodlanie amerického národa, vyhlásil americký prezident George W. Bush.
Ako uviedol v rozhlasovom vystúpení, ide o iný druh vojny, ktorú treba viesť agresívne a metodicky s cieľom zmariť a zničiť teroristické aktivity. "Tento konflikt sme nevyvolali, no zvíťazíme v ňom," zdôraznil americký prezident.
Niekoľko tisíc osôb v sobotu protestovalo vo Washingtone proti možnej americkej vojenskej operácii v reakcii na teroristické útoky na Svetové obchodné centrum (WTC) v New Yorku a na budovu ministerstva obrany. Demonštranti zároveň vyzývali americkú vládu, aby sa vzdala akéjkoľvek odvety za krvavé útoky.
Prvé lietadlo s humanitárnou pomocou OSN pre afganských utečencov od teroristických samovražedných útokov na ciele v USA pristálo v Pakistane. Informovala o tom britská televízna a rozhlasová stanica BBC. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) oznámil, že lietadlo vezie dostatok plachtoviny na vytvorenie prístrešia pre 50 000 ľudí. Stroj zosadol v pakistanskom pohraničnom meste Kvéta.
Konvoj nákladiakov s 200 tonami potravín a teplého oblečenia vyrazil ešte v sobotu do severných oblastí Afganistanu kontrolovaných protitalibanskou alianciou.
Iracký prezident Saddám Husajn prikázal svojim špičkovým vedcom, aby pracovali len na rozšírení arzenálov chemických a biologických zbraní.
Informoval o tom britský nedeľník Sunday Telegraph s odvolaním sa na bývalého popredného vedeckého pracovníka Saddámovho režim. Iracký líder údajne nariadil zmraziť program vývoja jadrových zbraní pre jeho priveľkú finančnú náročnosť.
Sunday Telegraph napísal, že v priebehu uplynulého pol roka sa približne 3000 fyzikov a chemikov zaoberá výlučne tajnými programami vývoja toxínov a spôsobov ich použitia so zámerom smrtiaceho účinku.
Texty pod foto - 1: Dvaja afganskí chlapci sedia v utečeneckom tábore neďaleko pakistanského mesta Karáčí
2: Náklad s humanitárnou pomocou v meste Chaman pri pakistansko-afganskej hranici
3: Skupina záchranárov so psami opúšťa riuny budovy Svetového obchodného centra v New Yorku
Foto na strane: REUTERS
Autor: Washington/Dubaj/Moskva (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.