19-ročného Miroslava Č. z Košíc, ktorý chcel v Globteli na Hlavnej ulici uzavrieť zmluvu na mobil Siemens A 35 za bezmála 6-tisíc korún na doklad Viliama Gutraya z Košíc. Keď však pracovník cez "online" zistil, že V. Gutray už jednu podobnú zmluvu má, začal mu byť mladík podozrivý a privolal políciu. Keď však došla hliadka, Miro Č. doklady vložil medzi letáky Globtelnet-u a tvrdil, že "občianku" na meno V. Gutray nepredložil. Bolo to však márne, pretože policajti preukaz našli a po vypočutí na polícii ho deportovali pred vyšetrovateľa okresnej "vyšetrovačky" Košice I, kde bol obvinený pre trestný čin pokusu o podvod podľa paragrafu 250 Trestného zákona.
Pikantériou v tomto prípade je meno Viliam Gutray, pretože rovnaké meno má aj basgitarista kapely No Name. Po zistení vyššie uvedených skutočností sme mu zatelefonovali a spýtali sa, či mu nechýbajú doklady: "Áno, stratil som ich asi deviateho septembra po prešovskom Festivale dobrej hudby v Košiciach v jednom podniku," povedal nám udivený Vilo, ktorému sme vysvetlili, čo sa stalo. "Á, tak to ma veľmi teší," povedal s dávkou sarkazmu a dodal, že spolu s dokladmi stratil v ten deň nejaké karty, ktoré však okamžite zablokoval. "Teraz už mám všetky doklady nové vrátane cestovného pasu," povedal.
Vzhľadom na nízku kúpnu silu obyvateľstva vychádzajú obchodníci svojim zákazníkom v ústrety vytváraním splátkových systémov. Ako je známe, pri kúpe na splátky potrebuje záujemca spravidla potvrdenie o zamestnaní, finančnom príjme, doklad totožnosti, prípadne rodný list. Po predložení týchto dokumentov si môže z obchodu odniesť všeličo, dokonca aj stavebný materiál. A práve tento spôsob obchodovania sa stal predmetom záujmu páchateľov trestnej činnosti, ktorí rôznymi spôsobmi prechádzajú cez rozum obchodníkom a vyberajú kvantá tovarov na splátky, ktoré obratom odpredajú a peniaze pochopiteľne neuhrádzajú. Podľa štatistík polície, v súčasnosti je evidovaných do sto podobných prípadov.
Tovary sa najčastejšie vyberajú na falšované doklady, vyzerajúce absolútne vierohodne. Navyše sa na nich pre prípad overenia údajov obchodníka v nejednom prípade označí falošné číslo zamestnávateľa, ktorým v skutočnosti je existujúce číslo kumpána. Tak sa stáva, že z firmy zavolajú na falošný doklad, kde sa ozve ochotný mzdový resp. personálny pracovník a potvrdí príjem i zamestnanosť žiadateľa. Ďalším nemenej zaujímavým spôsobom je najatie cudzej osoby - väčšinou bezdomovca, ktorému zabezpečia doklady. Ten tovar vyzdvihne a predá šéfom za mizivé promile zisku. Treba povedať, že podvodníci doklady buď falšujú, odcudzia, resp. nájdu.
Polícia vzhľadom na množiace sa podobné prípady vyzýva obchodníkov, aby pozornejšie kontrolovali doklady žiadateľov o splátkový systém. Na svoje doklady by si mali dávať väčší pozor aj občania a prípadne ich nenosili všetky pokope. V predajniach žiadajú najnovšie viacero dokladov totožnosti spolu s rodným listom. A práve pri absencii jedného z nich majú podvodníci sťaženú "prácu". Výzva polície smeruje aj k páchateľom, ktorí si zväčša neuvedomujú, že sa dopúšťajú podvodu, pričom môžu dopadnúť ako notorický vyberač tovarov na falošné potvrdenia - Košičan Ján L., ktorý síce prišiel k peknému balíku, dnes je však ubytovaný v chládku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.