mechanizmoch pred rozmáhajúcim sa pytliactvom. Nové celoplošné opatrenia Ministerstva pôdohospodárstva SR v boji proti nelegálnemu lovu voľnožijúcich druhov zveri sú totiž teraz ošetrené aj právnymi normami. Ide o vyhlášku, definujúcu výpočet zveri, ktorá doplňuje dokument o ochrane, čase a podmienkach lovu niektorých druhov zveri. "Vo vyhláške o spôsobe kontroly ulovenej zveri je právne upravená povinnosť označiť každý kus ulovenej, alebo nájdenej raticovej zveri značkou," uviedol vedúci odboru pozemkového, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva (PPaLH) na Okresnom úrade (OÚ) v Prešove Ing. Stanislav Lelák.
Spolu so Šarišskou regionálnou komorou Slovenského poľovníckeho zväzu v Prešove o týchto zmenách oboznámili zástupcov 34 poľovníckych združení a spolkov. Rozdelili im tiež objednané značky podľa pridelených čísel, pričom okres Prešov má kód 707. "Informovali sme tiež o povinnosti užívateľov poľovných revírov vydať nové povolenky na lov zveri pre každého poľovníka najneskôr do 1. októbra. Staré v tomto termíne stratili platnosť," doplnil Ing. Peter Mušinka z toho istého odboru a dodal, že nové povolenky sú v evidencii vedené dvojmo ako zúčtovateľné tlačivá. Slúžia ako doklad pre evidenciu a štatistické výkazy o revíri, stave a love zveri za rok.
Podľa vedúceho spomínaného odboru Leláka, týmito opatreniami sa podstatne zefektívni kontrolná činnosť pre kompetentných, vrátane polície. Upozornil tiež na fakt, že občania by nemali s nájdenou ulovenou, alebo uhynutou raticovou zverou bez predchádzajúceho označenia príslušnou značkou manipulovať. Inak budú v súlade s trestným poriadkom považovaní za pytliakov. Pri takýchto náhodných nálezoch im radí, aby miesto označili a o uhynutom zvierati ihneď informovali užívateľa poľovného revíru, políciu, alebo starostu obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.