Ponúkali možnosť investovania vo voľnej obchodnej zóne pri Čope
Vranov nad Topľou/Prešov - Napriek vízovej povinnosti vzťahy medzi Slovenskom a Ukrajinou sa aktivizujú. Nasvedčuje tomu podpísanie (v decembri
Jaroslav Suško
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
minulého roku) dohody o cezhraničnej spolupráci medzi týmito štátmi. V lete následne podpísali dohodu o spolupráci Prešovský kraj a Ivanofrankovská oblasť. Na podpis je pripravená tiež dohoda medzi Prešovským krajom a Ľvovskou oblasťou. Podľa informácie konzula Ukrajiny v Prešove Jaroslava Asmana, návrh je už oboma stranami odkonzultovaný.
Takisto je pripravená dohoda o spolupráci medzi okresom Prešov a Užhorodom. Aktivizujú sa aj vzťahy slovenských a ukrajinských partnerských miest. J. Asman (na obr.) sa v priebehu niekoľkých týždňov stretol so zástupcami miest Kežmarok, Lipany a Bardejov, s ktorými rokoval: „Našiel som pochopenie. Ľudia chcú spolupracovať."
Tieto oficiálne partnerské vzťahy však nachádzajú aj praktické pokračovanie. Minulého týždňa Okresný úrad (OÚ) vo Vranove nad Topľou usporiadal stretnutie podnikateľov Prešovského kraja s konzulom Ukrajiny v Prešove J. Asmanom a generálnym riaditeľom voľnej obchodnej zóny pri Čope Emilom Popovičom. J. Asman na stretnutí prezentoval čo všetko veľvyslanectvo Ukrajiny podniká pre vzájomnú spoluprácu a E. Popovič konkrétne informoval o výhodách voľnej obchodnej zóny pre firmy a podnikateľov, ktoré by v nej chceli zriadiť svoju výrobu.
Ide o rôzne úľavy daňového a colného charakteru. V zóne už majú zahraničných investorov a je medzi nimi aj Křížik, a. s. Prešov, ktorý v nej kúpil dve parcely a pripravuje výstavbu objektu na výrobu elektromerov. Záujem o expanziu na Ukrajinu prejavila aj talianska firma, ktorá momentálne pôsobí vo Vranove nad Topľou.
OÚ vo Vranove nad Topľou pristúpil na zorganizovanie stretnutia aj napriek tomu, že bol by najradšej, keby sa mu podarilo pritiahnuť zahraničné investície do vlastného okresu, kvôli čomu sa tu pripravuje výstavba priemyselného parku. „Musíme sa snažiť, aby sme vytvorili lepšie podmienky," podotkol prednosta OÚ vo Vranove nad Topľou Igor Pribula. Pre mnohé podnikateľské subjekty je obchodná spolupráca s Ukrajinou výhodná. Viaceré firmy okresu takéto kontakty úspešne rozvíjajú a všetci berú Ukrajinu ako obchodne zaujímavé teritórium s 50 miliónmi obyvateľov. „To nám zdôrazňovali aj rakúski experti, ktorí sa vyjadrili, že naša nevýhoda je vo väčšej vzdialenosti od Viedne, ale výhoda je v blízkosti Ukrajiny, ktorá podľa výsledkov prezentácie sa dostáva z najhoršieho vonku," poznamenal I. Pribula. Všetci podnikatelia však poukazujú na veľké problémy, ktoré v kontakte medzi firmami spôsobuje vízový režim medzi Slovenskom a Ukrajinou. „Zavedenie víz možno neobmedzilo ani tie záležitosti, kvôli ktorým boli zavedené. Podnikatelia poukazujú, že napríklad vo Ľvove a iných mestách na Ukrajine, ktoré sa teraz pomerne intenzívne rozvíjajú a budujú, stavajú Poliaci. My sme sa sami odblokovali," vyjadril sa Pribula. Pritom máme podobné integračné snahy ako Poliaci a Maďari. Ale postupujeme opačne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.