obydlia maloodberateľov.
Elektrická energia začala dražieť o niečo skôr ako plyn, ale nárast ich cien nie je natoľko dramatický. Navyše elektrina je na vykurovanie a ohrev teplej úžitkovej vody (TÚV) v domácnostiach praktickejšia.
Ako ďalej?
Stále platí, že najlacnejšia energia je nespotrebovaná. Preto je najlepšie investovať práve do dodatočných izolácií. V bytových domoch je riešenie problému zložitejšie, ale tiež priechodné.
Majitelia bytov zhodnotia svoje vklady do fondu opráv termoizolačným opláštením budovy, individuálne si môžu pomôcť výmenou okien, prípadne utesňovaním okenných rámov a krídiel, izolovaním dverí, strojením zasklenia, výmenou keramickej podlahy za drevenú či korkovú, dodatočnou inštaláciou podlahového teplovodného alebo elektrického vykurovania.
Zlepšeniu tepelnej izolácie prispeje aj nadstavba podkrovných bytov v bytovkách s plochou strechou. Rodinné domy okrem už uvedených možností možno tepelne izolovať na mieste najväčšieho úniku tepla, cez strop a povalu.
Aj doplnkové riešenia, akými sú napríklad výsadba vetrolamov alebo popínavých rastlín bývajú účinné.
Obnoviteľné zdroje
Obnoviteľné zdroje energie sa podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (MAE) stanú najrýchlejšie sa rozvíjajúcou oblasťou energetiky a ich podiel na celkovej výrobe elektriny sa má do roka 2020 zdvojnásobiť. U nás je využívanie obnoviteľných zdrojov energie stále zriedkavé.
Aj napriek tomu je potešiteľné, že máme aj slovenských výrobcov solárnych kolektorov, ktoré podľa lokalizácie v profilovo rôznorodom Slovensku zabezpečia domácnosť TÚV a prikurovaním v šiestich až deviatich mesiacoch do roka.
Návratnosť investícií do týchto zariadení je už pri dnešných cenách približne 5-6 rokov. Veterná energia stratila u nás kontinuitu využívania v niekoľkých veterných mlynoch, ale význam lokálnych elektrární stúpa práve v zimnom období. Mohli by sa stať doplnkom využívania solárnej energie.
Palivové drevo na scéne
Širší význam má návrat ku klasickým pevným palivám. Súčasné kotly ÚK, kozuby, kachle sa vyznačujú zvýšením účinnosti spaľovania a podstatným znížením emisií.
Kvalitné palivové drevo získavajú v susednom Rakúsku výsadbou vetrolamov z rýchlorastúcich agátov na medziach polí.
Úžitok je energetický aj pôdohospodársky na vyšších výnosoch a menšej veternej erózii.
Okrem toho je rozšírené spaľovanie biomasy, ktorá sa uplatnila aj v niektorých oblastiach stredného Považia a Kysúc.
Zelenú má elektrina
Zatiaľ to vyzerá tak, že zo súčasného pohľadu majú zelenú výrobcovia elektrických ohrievačov a elektrického vykurovania. Tieto produkty majú množstvo výhod - sú konštrukčne jednoduchšie, nenáročné na podmienky inštalácie bez iných ďalších zásahov do konštrukcie bytu a budovy.
Mnohé z ohrievačov sú mobilné alebo prenosné. Kombinované s vykurovacím médiom alebo ako podlahové vykurovanie zabezpečia príjemnú klímu v byte riadenú manuálne centrálnym či lokálnym regulátorom alebo elektronicky, prípadne z centra cez počítačovú jednotku.
Prietokové aj zásobníkové ohrievače TÚV súčasnej generácie sa vyznačujú nižšou spotrebou energie a vyšším výkonom.
Autor: Ľubomír ŠIMNA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.