rozhodli ignorovať rokovanie o tejto otázke a na ich stranu sa postavili aj dvaja ľavicoví ministri Koncoš a Magvaši. Obaja ministri vyslovili nespokojnosť s tým, že do návrhu ministerstva hospodárstva zvýšiť ceny plynu neboli zahrnuté výhrady sociálnych partnerov vlády. „Takýto postup chápeme ako hrubé ignorovanie závažných pripomienok sociálnych partnerov. Nekomplexné riešenie zvyšovania cien zemného plynu by mohlo mať negatívny dopad na hospodársky vývoj SR a životnú úroveň jej občanov," konštatovali svorne Koncoš a Magvaši v stanovisku pre TASR.
Potreba deregulácie cien zemného plynu vyplýva z existencie krížových dotácií, ktorými SPP pomáha súkromným aj štátnym firmám na úkor svojho hospodárenia. Plánované zvýšenie cien o 19,3 percenta má prispieť k tomu, aby sa predajné ceny plynu priblížili nákupným. Zámerom pritom je, aby sa v roku 2003 dostali predajné ceny aspoň na 90-percentnú úroveň nákupných cien.
V roku 2004, keď už regulácia cien bude v kompetencii samostatného úradu, a nie vlády, by sa náklady a výnosy z predaja plynu mali vyrovnať. Najväčší prospech z nízkych predajných cien má z komerčnej sféry Duslo Šaľa. Jeho generálny riaditeľ sa pravidelne zúčastňuje na tripartitných rokovanich, na ktorých odmieta všetky vládne a rezortné návrhy na vyrovnanie cien. Podľa informácií blízkych ministerstvu hospodárstva profituje Duslo na nízkych cenách plynu ročne sumou, ktorá sa približuje 1,5 miliardy korún. O niečo nižšiu krížovú dotáciu dostáva Slovnaft, Slovenské elektrárne, Severoslovenské celulózky a papierne či Chemko. Ročne získajú rôzne súkromné a štátne firmy takouto cestou nepriamu podporu SPP v celkovej sume deväť miliárd korún.
Vicepremiér Ivan Mikloš predloží návrh uvoľnenia cien plynu do vlády napriek uvedenému postoju odborov a zamestnávateľov. Asociácia zamestnávateľov to už označila za porušenie sociálneho dialógu. Okrem toho vyzvala poslancov, aby prehodnotili pripravovnú privatizáciu SPP a energetiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.