Juraj JAVORSKÝ, Tomáš KURTANSKÝ
Bratislava - Ďalšie kolo zvyšovania regulovaných cien sa začne v januári 2002. Jedinou komoditou, ktorá mala na návrh dodávateľa zdražieť pravdepodobne už od októbra, je plyn. Hoci sociálni partneri vlády už vyslovili odpor proti zvýšeniu cien plynu, vláda si môže vziať príklad z minulosti a pripomienky odborov a zamestnávateľov ignorovať.
Cieľom uvoľnenia regulovaných cien je priblížiť ich k nákladovým cenám. Zatiaľ sú totiž predajné ceny regulovaných komodít nižšie a rozdiel sa vykrýva nepriamymi dotáciami, ktorých zdrojom sú dane.
Deregulácie odštartovala Dzurindova vláda v roku 1999. V máji schválila deregulačný kalendár, ktorým sa uvoľňovanie cien rozdelilo do roku 2002. Práve v nasledujúcich rokoch budú deregulácie vrcholiť, pretože vo viacerých prirodzených monopoloch sa pripravuje privatizácia. Niektorí ekonomickí analytici už vyslovili obavu, že vláda sa zo strachu o stratu popularity na nevyhnutné zvyšovanie cien neodhodlá. V predchádzajúcich rokoch sa stali deregulácie vnútrokoaličným problémom, pretože vládne strany mali rozdielne názory na rýchlosť uvoľňovania cien. Ekonómovia však upozorňujú, že k zreálneniu cien niekedy musí dôjsť a jeho odklad by nepriaznivo ovplyvnil cenu privatizovaných štátnych monopolov.
Začína sa plynom
Cena zemného plynu by mala v tomto roku vzrásť už druhý raz. Po priemernom zvýšení o 20 percent vo februári mal totiž plyn zdražieť od októbra v priemere o ďalších 19,3 percenta. Informoval o tom hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik. Zvýšenie nie je posledné a rast cien plynu by sa mal zastaviť až k predpokladanému dátumu vstupu Slovenska do Európskej únie, teda k januáru 2004. Počas trojročného prechodného obdobia sa má cena zreálniť vo vzťahu k vývoju na európskom trhu, čo predpokladá jej postupné zvýšenie až o 70 percent.
Súčasná cena 4,45 Sk za kubík neodráža v plnej miere náklady monopolného distribútora plynu SPP. Len náklady na nákup jedného kubíka sú 6,07 Sk. Deformované ceny sa podpísali aj pod zhoršenie hospodárenia SPP. Pri zachovaní súčasných cien by strata z predaja v tomto roku mala dosiahnuť 17,4 miliardy korún.
Vyrieši to úrad
Na stanovovanie regulovaných cien má od budúceho roku dozerať nezávislý Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Už pred jeho vznikom sa však objavili pochybnosti o jeho skutočnej nezávislosti, keďže bude financovaný zo štátneho rozpočtu. Zárukou nezávislosti úradu by však malo byť, že bude vydávať konečné rozhodnutia, ktoré už nebude môcť revidovať žiadny orgán štátnej správy. Od januára 2002 prejdú pod úrad kompetencie rezortu hospodárstva v oblasti vecnej regulácie. Ide najmä o vydávanie licencií, rozhodovanie o prístupe nových subjektov do odvetvia, dohľad nad držiteľmi licencií a vedenie ich zoznamu. Cenová regulácia, ktorá spadá pod rezort financií, prejde do kompetencií úradu až v januári 2003.
Úrad bude posudzovať opodstatnenosť nákladov, ktoré monopoly zohľadňujú pri tvorbe konečných cien. Príkladom môže byť preverenie, či cena za ohrev tepla účtovaná domácnostiam zohľadňuje skutočnú výšku nákladov dodávateľa tepla na elektrinu či plyn, alebo do nej premieta aj iné vplyvy. Okrem toho má úrad chrániť aj záujmy investorov tým, že im zaručí primeranú návratnosť investícií.
Predbežný deregulačný plán na rok 2001
elektrina
domácnosti 10
podnikatelia 5, resp. 10
plyn* 19,3
železnica 10
autobusová doprava 10
pošta 10
vodné a stočné 22,7
nájomné 35
* SPP navrhol účinnosť už od 1. októbra
Zdroj: http://www.government.gov.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.