súkromných lekárov (ASL) v Banskej Bystrici rozhodli zatvoriť svoje ambulancie 11. a 12. októbra. Ako informoval predseda Regionálnej asociácie súkromných lekárov (RASL) v Revúcej MUDr. Cyril Ivančo, počas spomínaných dní budú mať lekári sanitačné dni. Ordinovať bude len jeden lekár v každej spádovej oblasti. Pacientov o tom upovedomia letáky na dverách každej ambulancie.
Pokiaľ ministerstvo nevypracuje nový cenový výmer s akceptovanými požiadavkami lekárov, tí budú dbať na striktné dodržiavanie liečby podľa najnovších poznatkov. V praxi to znamená predpisovanie drahších liekov. Doteraz sme prihliadali na ceny liekov, hoci náklady na liečbu sú u nás nižšie, než v iných krajinách. Ceny liekov však stúpajú. V liekovom reťazci sú výrobcovia, distributéri, každý však viní z vysokého percenta nákladov na lieky súkromných lekárov. Vieme liečiť drahšie aj lacnejšie, povedal C. Ivančo. Na otázku, či na predpisovanie drahších liekov nedoplatí pacient, odpovedal: V novej kategorizácii liekov sú uvoľnené niektoré vysokoúčinné lieky, ktoré hradí v plnej výške zdravotná poisťovňa. Ak za ne pacient aj doplatí, tak len minimum. Budeme prihliadať aj na doplatky. V konečnom dôsledku bude pacient liečený kvalitne, podľa nových vedeckých poznatkov, uviedol C. Ivančo.
Na valnom zhromaždení ASL predostreli jej členovia tri možnosti nátlakových akcií. Prvou bolo dočasné zatváranie ambulancií, spojené so zastupovaním dvojíc lekárov. Druhá alternatíva predstavovala mesačné odsunutie riešenia problému zo strany lekárov. Veľkou väčšinou hlasujúcich prešla tretia možnosť, podľa ktorej zatvoria lekári svoje ambulancie na dva dni.
Predsedníčka RASL v Rožňave MUDr. Marta Mlynárová bude poznať stanovisko svojich kolegov v okrese až po stretnutí s nimi. Nepredpokladá však, že by niektorý z nich z nátlakovej akcie odstúpil. Prekvapilo nás nielen neakceptovanie našich kompromisných návrhov, ale aj zavádzajúce informácie ministra o platoch lekárov. Pacientom sa tak dostáva skreslený obraz o celom probléme, ktorý by v prípade jeho neriešenia postihol aj ich, konštatovala M. Mlynárová.
Podľa nej chceli lekári predpisovaním lacnejších liekov vyjsť v ústrety liekovej politike. Ako sa však ukázalo, nemajú na ňu vplyv. Súkromní lekári totiž nie sú zložkou, ktorá by dokázala ovplyvňovať cenu lieku. Štát bude musieť vynaložiť vyšší objem financií na zdravotníctvo. Inak navrhovaný cenový výmer zlikviduje ambulancie súkromných lekárov, povedala M. Mlynárová.
Aj v Rožňavskom okrese budú pracovať v spomínaných dvoch dňoch len lekári v spádových oblastiach, zároveň sa však posilní pohotovostná služba.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.