Výsledkom stretnutia je dohoda, že budú pokračovať v protestných akciách, ktoré odštartovali 19. septembra masovým školením o bezpečnosti práce. Ďalší krok vykonajú 11. a 12. októbra, kedy zatvoria svoje ambulancie kvôli pravidelnej sanitácii, organizovanie ktorej im vyplýva zo zákona.
"Situácia v rezorte je mimoriadne nepriaznivá. Sľúbené mimorozpočtové zdroje do zdravotníctva neprichádzajú. Dlhy lekární dosahujú šesť miliárd korún. Zadlženosť Všeobecnej zdravotnej poisťovne iba voči lekárňam a len v prvom polroku tohto roku stúpla o takmer 900 miliónov. Nová kategorizácia liekov platná od polovice októbra, napriek proklamovanej úspore nákladov zhruba pol miliardy korún, prinesie podľa môjho názoru ďalší rast dlhov poisťovní za lieky, zosumarizoval aktuálny stav slovenského zdravotníctva predseda regionálnej ASL v Kežmarku MUDr. Peter Marko.
Ako sme sa dozvedeli ďalej, privátnych lekárov najviac mrzí, že minister zdravotníctva Roman Kováč nie je schopný dodržať slovo, ktoré dal lekárom začiatkom júna, že minimálna cena bodu bude 50 halierov. V cenovom výmere, ktorý mal začať platiť 1. septembra 2001, bol návrh na interval medzi 20 a 50 haliermi. "Vrchná hranica cenového rozpätia nás nezaujíma. Sme presvedčení, že je nedosiahnuteľná. Pre nás je dôležitá tá spodná a ak by sa ustálila na hranici 20 halierov, tak to už nie je ani o prežití, konštatovala pre náš denník šéfka regionálnej ASL v Poprade MUDr. Eva Bérešová. "Odmietame návrh, aby boli lekári platení podľa toho, koľko a akých liekov predpíšu pacientom. Motivácia závislá od preskribcie jednoznačne poškodzuje pacienta. Som presvedčená o tom, že odmena by sa mala odvíjať od ceny výkonu a kapitácie, doplnila informáciu predsedníčka regionálnej ASL v Starej Ľubovni MUDr. Mária Turčányová. "Skrátka, na cenovom výmere nám vadí spodná hranica cenového rozpätia bodu a kapitácie, ktorú považujeme za provokačnú, dodal P. Marko.
Pred dvoma týždňami privátni lekári zatvorili svoje ambulancie a vybrali sa na školenie o bezpečnosti práce. Teraz uvažujú, že si splnia ďalšiu zo svojich zákonných povinností, že pristúpia k sanitácii ambulancií. "V praxi to znamená, že urobíme komplexnú očistu našich pracovísk, počnúc dezinfekciou, končiac vymaľovaním ambulancií, uviedla M. Turčanyová. "Každý lekár by mal sám posúdiť, čo je pre jeho ambulanciu najpotrebnejšie. Ja sám sa na vymaľovanie pripravujem už dva mesiace. Napokon, aj školské jedálne majú jeden deň v mesiaci zatvorené kvôli sanácii, uviedol P. Marko. Ako sme sa dozvedeli ďalej, lekári v dvoch stanovených dňoch budú mať aj iné povinnosti. Napríklad, zúčastnia sa na kongrese praktických lekárov pre dospelých, podobné podujatie organizujú aj homeopati a interní lekári. V praxi to znamená, že prakticky všetky privátne ambulancie budú 11. a 12. októbra v regióne pod Tatrami zatvorené, pričom ich prevádzku budú suplovať len pohotovostné ambulancie a vybrané odborné pracoviská.
Zaujímali sme sa tiež o očakávanú účasť na protestnej akcii. "Na septembrovom školení neodmietol účasť nik, pretože zo zákona sa má robiť každé dva roky. Prišli všetci 53 súkromní lekári a na druhej z akcií predpokladáme podobnú masovú účasť, tvrdí P. Marko. V Starej Ľubovni sa nepridali ku kolegom traja spomedzi lekárov a v Poprade dvaja. Privátni lekári predpokladajú zhruba rovnakú účasť aj na druhej z pripravovaných akcií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.