stanicou mala byť Angola. Karol Tonka z tlačového oddelenia ministerstva vnútra povedal, že tovar bol podľa papierov deklarovaný ako farebné svetlice a dymovnice, no colníci pri kontrole zistili niečo iné. Debny so strelami sa priviezlo v sobotu večer na bratislavské letisko lietadlo z Iránu. Po vyložení ich mali nakladať do lietadla spoločnosti Ukrainian Cargo Airways, ktorým sa mali dostať do Angoly. Ukrajinské lietadlo nakoniec odletelo bez nich.
"Podľa dodacích listov mala byť prijímateľom zásielky dubnická firma Hermes, ktorá mala náklad ďalej distribuovať angolskej firme Simportex," povedal pre agentúru SITA Karol Tonka.
Riaditeľ firmy Hermes Dušan Herda: "Zadržaný tovar nebol náš. Je to výmysel a hrubé osočovanie. My sme viezli dymovnice a svetlice skompletizované na Slovensku pre angolské ministerstvo obrany. My sme náš tovar na letisku naložili a odletel na miesto určenia. Nemáme vôbec nič spoločné s muníciou. Do celej kauzy sa dostalo meno našej firmy omylom. Rovnakým lietadlom, ako náš tovar mal byť zrejme prevážaný aj ten tovar, o ktorom sme my vôbec nevedeli. Jednoducho nie je pravda, že zadržaný tovar sme prevážali my." Dušan Herda neupresnil koľko dymovníc viezli do Angoly. Tvrdí, že firma Hermes má licenciu aj na obchodovanie s vojenským materiálom.
Hovorca ministerstva vnútra Jozef Sitár: "Nemám k tomu v súčasnosti čo povedať. Všetko má v rukách vyšetrovateľ." Nepotvrdil a ani nevyvrátil tvrdenia svojho kolegu Karola Tonku o tom, že prijímateľom munície mal byť Hermes.
Nič spoločné nemá s muníciou ani ministerstvo obrany. Bližšie informácie nedala ani hovorkyňa Colného riaditeľstva Silvia Balázsiková. Podľa nej ostáva zaistený tovar pod colným dohľadom. Colníci požiadali o spoluprácu zahraničné colné správy. "Vzhľadom na rozpracovanosť prípadu colná správa nebude poskytovať žiadne informácie až do ukončenia vyšetrovania."
Oficiálne orgány teda nepotvrdili, ani nevyvrátili slová šéfa dubnickej firmy Hermes, že sa do kauzy dostala omylom. Isté je, že Hermes má podľa obchodného registra v predmete svojej činnosti aj nákup a predaj zbraní, streliva, munície a výbušnín. Do pozornosti médií sa dostala aj v minulosti, keď prejavila záujem o kúpu starších ruských stíhačiek MiG-29 z výzbroje slovenskej armády. Bývalý minister obrany Pavol Kanis vlani sprístupnil Hermesu letecké základne napriek tomu, že o predaji MiG-ov sa neuvažovalo. Dušan Herda vtedy Generálny riaditeľ Hermesu Dušan Herda vtedy povedal, že má záujem o šesť stíhačiek, ak by sa ich armáda chcela zbaviť. Lietadlá chcel po kúpení renovovať a predať obchodníkom z Izraela.
Sekcia obrany a bezpečnosti Úradu vlády SR vlani robila previerku predaja vojenskej techniky a podľa našich informácií sa v protokole uvádza aj firma Hermes. Protokol je však tajný, takže na Úrade vlády SR nám informáciu nemohli potvrdiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.