ktorú organizovala Asociácia pre umenie a komunikácia (AAC). Ako sme už informovali, projekt je odozvou na nedávny teroristický masaker, ktorý sa stal v USA.
Vo všetkých mestách zapojených do tejto akcie, sa biele lode nenásilia mali napĺňať papierovými lodičkami, ktoré vytvorili okoloidúci, ako symbol spolupatričnosti s obeťami násilia. Ako sme si však v Košiciach všimli, ľudia tejto akcie nevenovali pozornosť a lodičky skladali z pripravených hárkov papiera väčšinou len malé deti. Mnohokrát dokonca medzi prítomnými zazneli názory o tom, že táto akcia je robená, len pre akciu. Ani slová v sprievodnom bulletíne (citujeme: "My Slováci sa k odkazu nenásilia pripájame svojim vyjadrením priateľstva a podpory. Svoju spolupatričnosť chceme vyjadriť expresívne a verejne" - pozn. red.) neprispeli k spolupatričnosti.
"To znamená, že keď nepostavím loďku, nesúcitim s obeťami? Veď je to hlúposť," netajil sa svojim znechutením nejeden obyvateľ Košíc.
Napriek rozporuplným pocitom z celého projektu, hlavná koordinátorka akcie Barbara Holubová z AAC ho hodnotí veľmi pozitívne: "Určite to nebola akcia len pre akciu. Veď len v Košiciach sa do nej zapojilo okolo 1 400 ľudí. I keď ešte všetky lodičky, ešte nemáme zrátané, už teraz vieme odhadnúť, že ich počet bude cez 100 tisíc kusov. Ja totiž verím na pozitívnu energiu. Nebola to súťaž v skladaní lodičiek, čiže tu nešlo o kvantitu. Takže Slováci pochopili, o čo nám v tomto happeningu ide a vyjadtili svoj postoj aj takouto formou. Samozrejme, tí ktorí sa do nášho projektu nezapojili, určite svoj súcit a spolupatričnosť prejavili inak."
A čo sa bude so všetkými týmito výtvarnými dielkami diať ďalej?
"Ľubomíra Slušná z AAC spolu s chargé d´affaire amerického veľvyslanectva Dagom Hengelom, po zosumarizovaní celého projektu, na budúci týždeň zašlú tieto symboly nenásilia do Washingtonu. Kde sa v budove Svetovej banky 17. decembra začne výstava slovenských umelcov," dodala B. Holubová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.