V rekordnej vzdialenosti viac ako tri miliardy svetelných rokov, na okraji kopy galaxií Abell 2218, zistili astronómovia prítomnosť vodíka.
Prvok vystopoval tím pod vedením doktora Martina Zwaana z University of Melbourne pomocou holandského rádiového teleskopu Westerbork Synthesis. Vodík prezradilo jeho charakteristické žiarenie. Zwaanovo pozorovanie neskôr potvrdili aj snímky Keckovho observatória na Havaji.
Vedcom sťažovali prácu rušivé signály družíc, ako aj taxíkov a kamiónov, ktoré sa dostali do blízkosti teleskopu. Údaje z pozorovaní preto museli veľmi dôkladne analyzovať.
Námaha sa oplatila, pretože vedci majú na stole dôležité informácie o vývoji vesmíru. Mohli by vniesť svetlo do vzniku prvých hviezd, ktorých základným stavebným kameňom bol práve vodík.
Dokázanie prítomnosti vodíka v takej vzdialenosti posunulo pohľad do minulosti celého vesmíru. Doteraz sme poznali posledných 20 percent veku vesmíru. Postavením Square Kilometre Array (SKA), o ktoré sa usiluje Austrália, poskočíme až na 90 percent, čo predstavuje viac ako desať miliárd svetelných rokov.
Autor: Melbourne (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.