Jurajom Kopčákom aj veľvyslanec Európskej komisie na Slovensku Walter Rochel, minister výstavby István Harna a splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová. Slávnosti sa prizeralo asi sto hostí, poväčšine mestských poslancov, ale i zástupcov cirkví, policajných zložiek, či médií, kultúrny program zaobstarali rómske mažoretky.
Na novostavbu 88 bytov sa z viacerých strán ozývali slová kritiky, keďže nové ubikácie sú určené hlavne pre nájomníkov zo zdevastovaných bytov na Majakovského a Sabinovskej ulici i neplatičov. Títo obyvatelia patria do rómskeho etnika, aj keď nikde v kritériách pre udelenie nájmu nie je tento etnický princíp explicitne vyjadrený. Napriek tomu ho ani pozvaní hostia vo svojich príhovoroch netajili, naopak, prešovskú samosprávu dávali za vzor pri riešení rómskej otázky.
"Nedá sa povedať, že ide výlučne o rómskych obyvateľov. Dnes vám neviem povedať čísla, koľkí z tých neplatičov nie sú Rómovia, ale určite sú tam aj 'nerómovia'. Rovnako v tejto lokalite (spomínané schátrané byty na Majakovského a Sabinovskej - pozn. red.) nežijú len Rómovia. Takže nejde výlučne o rómske byty," reagoval primátor na novinársku otázku, či nové byty budú užívať aj nerómski obyvatelia.
Podľa Waltera Rochela prešovská samospráva ukázala schopnosť riešiť životné podmienky rómskej komunity. "Rómska problematika je dôležitou a politicky relevantnou otázkou pre Európsku úniu," uviedol euroveľvyslanec a zdôraznil, že aj keď tento problém musí byť riešený na Slovensku, aktívne sa na ňom zúčastňuje aj EÚ. "Ako príklad uvádzam fond Phare 2001, v rámci ktorého sa zvýšili prostriedky smerované do tejto oblasti na desať miliónov eúr. Rómska otázka musí byť riešená na viacerých úrovniach, z ktorých je dôležitá najmä tá miestna," povedal W. Rocher, ktorý neočakáva, že "túto úlohu vyrieši Slovenská republika pred vstupom do únie, ale potrebná je stratégia na riešenie tohto problému". Podľa jeho slov boli programy predkladané slovenskou stranou kvalitné, avšak viazla ich realizácia v praxi. Preto je, ako povedal, dôležité vidieť projekty vyrastajúce zdola, čoho pozitívnym príkladom je i Stará tehelňa.
Primátor Juraj Kopčák v príhovore pripomenul, že ku každej navrhovanej lokalite na výstavbu týchto bytov sa zdvihli vlny nesúhlasu. Stará tehelňa sa preto stala väčšinovým kompromisom. "Nie je rozumné strkať hlavu do piesku a rozprávať o tom, že toto riešenie je zlé, toto je zlé... Treba nájsť riešenie, aj keď nebude najlepšie, ale posunie veci dopredu. Som presvedčený o tom, že sme takéto riešenie našli," povedal novinárom primátor a dodal: "Je to dieťa, ktoré sa dnes narodilo. Verím, že bude akceptované a zlepší vzťahy medzi občanmi v meste po každej stránke."
Na margo toho, či mesto dokáže zabezpečiť, aby noví užívatelia bytov nájomné platili, uviedol: "Máme rovnaké garancie, ako máme na všetky nájomné byty v meste, čiže nemôžeme a priori niekoho považovať za neplatiča. Dnes už sú k dispozícii nástroje na to, ako sa s neplatičmi vyrovnať..."
Nové byty postavilo mesto, pričom využilo program Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR na výstavbu nájomných bytov a čerpalo i prostriedky zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Minister Harna tento postup mesta ocenil. Skonštatoval tiež, že riešiť rómsku otázku v rámci spomínaného programu "je ojedinelé". Ako uviedol, ministerstvo má na podobné projekty, vrátane takých, ktoré riešia problém bývania rómskej komunity, programy i financie, ale doteraz o ne
nebol patričný záujem.
Hostia na slávnostnom otvorení odovzdali aj symbolické kľúče od nových bytov novým užívateľom. Jeden z nich nám povedal, že bol neplatičom, keďže mu "nevystačila sociálka". Na otázku, či zvládne platiť (o niečo vyššie) nájomné v novom obydlí, odvetil, že by "to malo stačiť". Ako podotkol, zmluvy zatiaľ nevideli, oficiálne by ich mali podpisovať dnes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.