lokalite Stará tehelňa, prilákala včera do Prešova aj splnomocnenkyňu vlády pre rómske komunity Kláru Orgovánovú (na obr.). Práve otázka bývania je pre Rómov zložitým a roky neriešeným problémom, čo potvrdili aj jej skúsenosti z pracovných návštev v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji. Východisko však existuje.
Už od vlaňajška vláda ponúka obciam možnosť stavať nájomné byty pre Rómov za výhodných podmienok, hoci pre starostov je napriek snahám najväčšou brzdou nájsť v katastroch obcí vhodný a vysporiadaný pozemok. Druhým východiskom je program PHARE. Z jeho zdrojov sa pre vytypovaných 30 obcí, ktoré v júni vybrali európski experti, budú čerpať prostriedky na vybudovanie infraštruktúry k rómskym osadám. Ide o obce z rizikových oblastí pravidelne postihovaných povodňami a s veľmi nízkou životnou úrovňou. V našom regióne ide najmä o Jarovnice, Sviniu, Hermanovce a Renčišov. Finančná a odborná pomoc však nestačí a splnomocnenkyňa Orgovánová zdôraznila potrebu intenzívnej osvetovej práce v osadách a v okrajových mestských štvrtiach podľa akéhosi menšieho modelu samosprávy, vzdelanosti a komunitných centier.
Sekretariát pre rómske komunity pri Úrade vlády SR plánuje už v polovici októbra zriadiť svoju kanceláriu v Prešove, preto nás zaujímalo, aká bude jej náplň. "V tejto kancelárii budú pracovať traja ľudia s pôsobnosťou v lokalitách celého východného Slovenska, presnejšie v obciach s väčšou rómskou komunitou. Zozbierajú pre mňa informácie, s ktorými potom budeme pracovať nielen podľa plánu, ale aj momentálnych potrieb," uviedla K. Orgovánová. Podľa našich informácií sa o otvorení takéhoto detašovaného pracoviska uvažovalo už skôr, pričom pôvodné predpoklady sa v otázkach financovania spájali so zdrojmi zo Svetovej banky, ktorá na rozvojové programy poskytla osobitný grant.
Opýtali sme sa preto, kto bude kanceláriu financovať, zvlášť ak grantový program so Svetovou bankou končí v apríli 2002."Dôrazne som protestovala proti tomu, aby bola kancelária, ktorá bude slúžiť Úradu vlády SR, financovaná zo zahraničných zdrojov. Akceptovali to a minulý týždeň vláda schválila prostriedky zo štátneho rozpočtu. Ak majú byť v kancelárii stáli zamestnanci, musia mať istotu, že na prevádzku a mzdy sú garantované prostriedky a tento argument prijali ako logický záver." Podľa jej slov, všetky aktivity bratislavskej kancelárie bude mapovať a odovzdávať ďalej aj prešovská, ale ciele budú modifikovať podľa aktuálnych problémov. Spomenula napríklad pripravovaný komplexný program prestavby rómskych osád, ktorý bude v spolupráci s mimovládnymi organizáciami riešiť bytové problémy, napojenie osád na infraštruktúru, vrátane programov vzdelávania.
Na našu otázku, prečo si na zriadenie kancelárie vybrala práve Prešov, nám odpovedala, že východ Slovenska potrebuje osobitnú pozornosť. Pôvodné úvahy o Košiciach zamietla s odôvodnením, že je tam viac orgánov ústrednej štátnej správy, vrátane Ústavného súdu SR a prezidentskej kancelárie. Dodala, že z Prešova bude mať bližšie k ľuďom, ktorí ju potrebujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.